Obětí katastrofy v Asii může být víc než 100 tisíc

Počet obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii přesáhl osmdesát tisíc. Podle pracovníků OSN ale zdaleka nejde o konečné číslo. Z řady míst totiž dosud nejsou žádné informace. V oblasti navíc panují obavy z rozsáhlé epidemie. V Thajsku a na Srí Lance se stále pohřešuje více než 200 Čechů. V sedmi až osmi případech se diplomaté obávají o jejich život. Nejhorší situace je v Indonésii, odkud je zatím hlášeno 50 tisíc mrtvých, ale toto číslo může být až o 30 tisíc vyšší - celkový počet obětí katastrofy by tak přesáhl 100 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spoušť po tsunami

spoušť po tsunami | Foto: EPA

Z nejpostiženější indonéské provincie Aceh stále nejsou k dispozici přesné informace. Lidé z OSN ale odhadují, že přírodní pohroma tam vzala životy až 80 tisícům lidí. Špatnou situaci v této oblasti potvrzuje i tisková mluvčí Dětského fondu OSN v Indonésii Kendar Subroto.

"Aceh je provincie, která je na tom snad nejhůře. Zatím se nám nepodařilo navázat spojení s tamními lidmi, všechno je tam strašně zničené. Ale doufáme, že za pár hodin tam snad dopravíme nějakou základní pomoc."

Mezi nejvíce zpustošené oblasti patří také jih Srí Lanky. Tam dnes konečně dorazila první pomoc. Podařilo se totiž zprovoznit silnici z metropole Colomba. Z města Galle se přihlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš. Modlitba za zemřelé začíná v buddhistickém chrámu stojícím na kopci nad městem krátce po setmění. Lidé stojí či leží prakticky ve všech prostorách kláštera, kam se uchýlili, protože přišli o střechu nad hlavou. Ti, co mají příbuzné ve vnitrozemí nebo metropoli Colombu, dnes houfně opouštěli Galle i další přímořské obce. Těžké stroje už začaly s odstraňováním sutin - v nich jsou ale zasypány stovky mrtvol.

V Thajsku tvoří polovinu obětí na životech zahraničí turisté. "Počet pohřešovaných Čechů se stále mění, v šesti případech ale existují ty nejhorší obavy. Jde o lidi, kteří se při běsnění vln ztratili svým příbuzným, kteří žijí. Dosud se ale žádný nález mrtvých Čechů nepotvrdil," hlásí náš spolupracovník z České televize Filip Kanda.

Vraždící přílivová vlna tsunami si v Thajsku podle dosavadních informací vyžádala 1800 lidských životů. Identifikace obětí je přitom stále komplikovanější. Stav těl už je tak špatný, že v mnoha případech je nutná analýza DNA. Thajské úřady proto žádají i země Evropské unie, aby jim pomohly a zaslaly na místo své specialisty.

Záchranáři a zdravotníci také varují před vznikem epidemií. Ty se mohou šířit z třísek, suti, plechů, zdiva, šatstva, nábytku a odpadků. Všude na pobřeží je cítit hniloba a silný těžký zápach.

Kvůli obavám z rozsáhlých epidemií jsou oběti pohřbívány do hromadných hrobů. Mezinárodní humanitární organizace a vlády západních zemí se snaží postiženým oblastem pomoci.

"Mezinárodní výbor Červeného kříže zatím soustřeďuje pomoc na sever a východ Srí Lanky a indonéskou provincii Aceh. V těchto konfliktních oblastech už pracujeme delší dobu," říká Eros Bosisio, mluvčí Červeného kříže pro Asii.

Spojené státy oznámily, že více než zdvojnásobí svůj prvotní finanční příspěvek a uvolní 35 milionů dolarů. Andrew Natsios z americké vládní agentury pro pomoc USAID vyjádřil v televizi CNN přesvědčení, že se americké finanční prostředky dostanou tam, kde to bude nejvíc třeba.

"Spolupracujeme se zavedenými nevládními organizacemi po celém světě už desetiletí. Mají dobrou pověst; vědí, co dělají a mají zkušené odborníky. Známe je dobře a mají naši úctu."

Na cestě do postižených oblastí jsou také dvě flotily amerických válečných lodí. Velení amerických jednotek v Tichém oceánu vyslalo 14 vojenských letadel s humanitární pomocí do Thajska a na Srí Lanku.

Austrálie přislíbila více než 25 milionů dolarů, většinu na pomoc sousední Indonésii.Organizace spojených národů připravuje výzvu členským zemím k zatím největší humanitární pomoci ve své historii.

Robert Mikoláš, Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme