Odpor Rakouska brzdí rozhovory o vstupu Turecka do EU

Už dnes odpoledne mají odstartovat turecké rozhovory o vstupu do Evropské unie. Původní scénář je ale ohrožen. Kvůli setrvalému odporu Rakouska se pětadvacítka ještě nedobrala k takzvanému vyjednávacímu rámci. Proti vstupu Turecka do EU je 80 procent Rakušanů a Vídeň proto chce, aby se v dokumentu objevil prostor i pro jiný výsledek rozhovorů, než je plné členství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Ani více než pět hodin nočního dohadování nestačilo k tomu, aby Rakousko, navzdory intenzivnímu tlaku ostatních států, změnilo názor a přestalo odmítat turecké členství v EU jako jediný cíl rozhovorů.

Jednání bylo v jednu hodinu ráno přerušeno. Šéfové diplomacií pětadvacítky se opět sešli v půl desáté. Mezitím budou britští diplomaté dál s Rakušany a s Evropskou komisí hledat schůdné formulace.

"Je to frustrující situace, věřím však, že stále můžeme dospět k dohodě," řekl na tiskové konferenci britský ministr zahraničí Jack Straw. "Dosáhli jsme jistého pokroku ve vztahu k původnímu návrhu, nebyl však dostatečný," uvedl.

Podobně jako komisař Olli Rehn věří, že není vše ztraceno a že jednání s Tureckem bude možné zahájit ještě dnes podle příslibu prosincového summitu EU. Diplomaté v Lucemburku však už naznačují možnost odkladu, byť třeba jen o den.

Podle diplomatů Rakušané odmítali, aby se v platformě EU psalo o přistoupení Turecka, a navrhovali jiné, slabší výrazy, což většina odmítala. Přáli si také zvýraznit pasáž, ve které se píše o tom, že EU musí mít schopnost vstřebat zemi, jakou je Turecko.

V návrhu mandátu stojí, že EU jedná s Tureckem o členství. Všechny země kromě Rakouska uspokojuje, že obsahuje řadu možností jednání kdykoli zastavit a zejména obrat, že se bude jednat s otevřeným koncem.

Turecko se do Evropských společenství hlásí od roku 1963. V roce 1999 mu bylo řečeno, že je kandidátská země. Loni v prosinci mu nejvyšší představitelé pětadvacítky slíbili zahájení vstupních rozhovorů v říjnu, pokud splní několik vyjmenovaných podmínek. Evropská komise v červenci konstatovala, že splněny byly.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme