Odvolací soud v Atlantě odmítl obnovit výživu Terri Schiavové

Odvolací soud v americké Atlantě dnes zamítl žádost rodičů Terri Schiavové, která přežívá 15 let s těžce poškozeným mozkem, aby jejich dceři byla opět zavedena umělá výživa a zabránilo se její smrti. Potvrdil tak úterní rozhodnutí federálního soudu nižší instance na Floridě. O zastavení umělé výživy rozhodl manžel Schiavové, proti se postavil i americký Kongres a prezident George Bush.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terri Schiavová

Terri Schiavová | Zdroj: ČTK

Rodiče, Bob a Mary Schindlerovi, dali bezprostředně po verdiktu najevo, že se hodlají dále odvolat. "Schindlerovi podají příslušné odvolání, aby zachránili život své dcery," oznámil dnes jejich právní zástupce.

Podle advokáta manžela Terri Schiaové, který naopak usiluje o její eutanazii, je pravděpodobné, že případ po dalších odvoláních dospěje až před Nejvyšší soud ve Washingtonu.

Bez výživy a tekutin je čtyřicetiletá žena od pátku, kdy o tom po několikaletých soudních přích rozhodl státní soudce na Floridě. Podle soudních lékařů totiž po katastrofálním poškození mozku způsobeném v roce 1990 rozsáhlým srdečním záchvatem jsou vyhlídky na vyléčení minimální.

Před federální soudy se případ dostal po mimořádném zásahu Kongresu. Poslanci schválili o víkendu zákon, který rodičům Schiavové umožnil obrátit se na federální soud v naději, že než bude o celém případu na této úrovni rozhodnuto, bude opět napojena na vyživovací přístroje. Zákon urychleně podepsal i prezident George Bush.

Americký federální soudce James Whittemore v Tampě na Floridě však v úterý žádost o opětné zavedení výživy zamítl. Také tříčlenný tribunál v Atlantě poměrem dvou hlasů k jednomu rozhodl, že rodiče neprokázali opodstatněnost nového soudního řízení. Síly Schiavové rychle ubývají a podle lékařů jí zbývají maximálně dva týdny života.

Manžel pacientky Michael Schiavo opakuje, že většina mozku jeho ženy je odumřelá a její stav je nezvratný. Ona sama by prý nechtěla být udržována za těchto okolností naživu. Její rodiče naopak tvrdí, že na ně reaguje a že se její stav může rehabilitací zlepšit.

Většina Američanů si myslí, že bezvládná žena už by neměla být na umělou výživu znovu napojena a že politici by se od této osobní záležitosti měli držet stranou a nesnažit se získat prospěch z případu, který nemá dobré řešení. Na druhé straně se za záchranu jejího života modlí tisíce lidí, kteří věří sestříhaným televizním závěrům, z nichž se zdá, že Schiavová komunikuje s okolím.

Případ Schiavové přerostl z právního sporu v politickou záležitost zejména pod tlakem křesťanských konzervativců, kteří jí považují jako klíčovou pro kulturu života. Podle řady komentátorů jednal z politických pohnutek především republikány ovládaný Kongres, který tak podle těchto názorů porušil ústavou zaručené a v Americe všeobecně respektované oddělení moci zákonodárné od moci soudní.

Kauza vzbuzuje obrovskou pozornost politických i etických autorit nejenom v USA. Například Vatikán jako nejvyšší katolická instituce považuje případ za eutanázii, která je nepřípustná. Tím v podstatě zastává názor jako američtí republikáni. Podle jejich vůdce ve Sněmovně reprezentantů Toma Delaye je Terri pouze postižená, stejně jako miliony dalších lidí.

S tím ale nesouhlasí mnoho odborníků, například zakladatele Hastingsova Centra Daniel Callahan. "Nemyslím si, že by někdo věděl o možném léčebném postupu pro takový stav. Kdyby taková terapie byla k dispozici, lékaři by ji použili nejenom v jejím případě ale i u jiných pacientů," řekl v televizi CNN.

Lidí, kteří jsou na tom podobně jako Terri Schiavová, je v Česku několik desítek. Lékaři přesná čísla neznají, jedním jsou si ale jisti. Nikdo tu nepřežívá ve stavu mozkové smrti tak dlouho. Polovina lidí v bezvědomí se podle dnešní Mladé Fronty dnes dožívá tří let, čtvrtina pěti let a čtvrtina vegetuje déle.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme