Okna svatopetrské baziliky halí závěsy. Rozhrnou se těsně před oznámením jména papeže

Okna baziliky Sv. Petra ve Vatikánu zahalily červené závěsy. Projde jimi až první z kardinálů jáhnů poté, co konkláve zvolí nového papeže. Z balkonu pak zazní jméno nové hlavy katolické církve. Volba začne už zítra dopolední bohoslužbou a vpodvečer prvním kolem hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okna na centrální balkon baziliky sv. Petra kryjí purpurové záclony | Zdroj: Reuters

Ve Vatikánu už je vše připraveno na konkláve. Volba papeže začne už zítra dopolední bohoslužbou a vpodvečer prvním kolem hlasování.

Červené závěsy v oknech baziliky sv. Petra se rozhrnou až v okamžiku, kdy na balkon vystoupí kardinál oznamující jméno nového papeže shromážděným věřícím. Budou ho sledovat tisíce lidí na náměstí a další miliony u rozhlasových a televizních přijímačů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na konkláve sleduje přímo ve Vatikánu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Na střechu Sixtinské kaple jsou namířeny objektivy televizních kamer z celého světa. Očekávají okamžik, kdy bílý dým oznámí, že nový papež byl zvolen. Kolem Vatikánu i ve Vatikánu samotném je pozorovatelný zvýšený pohyb policie.

Do Říma se sjíždějí poutníci z celého světa, chtějí sledovat volbu papeže

Číst článek

Na Svatopetrském náměstí stojí také vůz vatikánské pošty, kde mohou lidé koupit pamětní známky, medaile a razítka s datem této významné události.

Přítomní věřící a turisté mají také své favority na papežský stolec. Italové by přivítali, aby na něj po desetiletích usedl jejich krajan. Hovoří zejména o milánském arcibiskupovi, který byl oblíbencem Benedikta XVI.

Sixtinská kaple je připravena na volbu nového papeže, dolaďují se poslední detaily | Foto: Martin Dorazín

Také ale bude hodně záviset na tom, jestli se kardinálové shodnou v tom, že by to neměl být člověk spojený s římskou kurií, nebo naopak.

Volba papeže se řídí dokumentem Universi Dominici Gregis, který vydal v roce 1996 papež Jan Pavel II. Podle této takzvané konstituce se každý den mohou uskutečnit maximálně čtyři kola hlasování - dvě kola dopoledne a dvě odpoledne.

Ve hře jsou i další kandidáti. Například ně patří milánský arcibiskup Scola, brazilský kardinál Scherer nebo kanadský kardinál Ouellet.

Konkláve bude podle pozorovatelů trvat nejméně dva dny. V minulém století nebylo delší než pět dnů. Papež musí být zvolen dvoutřetinovou většinou hlasů.

Pestrá historie

Na papežský trůn usedlo v průběhu staletí 267 papežů a 39 vzdoropapežů. Vesměs to byly pozoruhodné osobnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří papežové se významně zapsali do historie - mluvil o nich komentátor Milan Slezák

Nejen historici oceňují například Jana Pavla II., odcházejícího Benedikta XVI., který zveřejnil archivy sv. inkvizice. Ale také Řehoře VII. z 11. století, který se snažil o reformu církve. Klement VI. vládnoucí v polovině 14. století se v době moru, kdy to nebylo snadné, snažil chránit Židy.

Naopak mezi negativně vnímané patří Alexandr VI. - Borgia, který se na stolec dostal pomocí úplatků, za jeho vlády bujelo travičství a protěžoval vlastní děti, nebo Urban VI., který vládl ve 14. století, zřejmě byl pod vlivem duševní choroby a choval se velmi krutě k nepřátelům a vyvolal dvojpapežství, které křesťanský svět trápilo po desítky let.

Vzdoropapež Bonifác VII. vládnoucí v druhé polovině 10. století nechal zardousit svého předchůdce Benedikta VI., konkurenta Jana XIV. sesadil, vsadil do žaláře a utrápil hladem. Nakonec byl po smrti stažen z kůže, nabodnut na kopí a vláčen římskými ulicemi.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme