Okna svatopetrské baziliky halí závěsy. Rozhrnou se těsně před oznámením jména papeže

Okna baziliky Sv. Petra ve Vatikánu zahalily červené závěsy. Projde jimi až první z kardinálů jáhnů poté, co konkláve zvolí nového papeže. Z balkonu pak zazní jméno nové hlavy katolické církve. Volba začne už zítra dopolední bohoslužbou a vpodvečer prvním kolem hlasování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okna na centrální balkon baziliky sv. Petra kryjí purpurové záclony

Okna na centrální balkon baziliky sv. Petra kryjí purpurové záclony | Zdroj: Reuters

Ve Vatikánu už je vše připraveno na konkláve. Volba papeže začne už zítra dopolední bohoslužbou a vpodvečer prvním kolem hlasování.

Červené závěsy v oknech baziliky sv. Petra se rozhrnou až v okamžiku, kdy na balkon vystoupí kardinál oznamující jméno nového papeže shromážděným věřícím. Budou ho sledovat tisíce lidí na náměstí a další miliony u rozhlasových a televizních přijímačů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na konkláve sleduje přímo ve Vatikánu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Na střechu Sixtinské kaple jsou namířeny objektivy televizních kamer z celého světa. Očekávají okamžik, kdy bílý dým oznámí, že nový papež byl zvolen. Kolem Vatikánu i ve Vatikánu samotném je pozorovatelný zvýšený pohyb policie.

Do Říma se sjíždějí poutníci z celého světa, chtějí sledovat volbu papeže

Číst článek

Na Svatopetrském náměstí stojí také vůz vatikánské pošty, kde mohou lidé koupit pamětní známky, medaile a razítka s datem této významné události.

Přítomní věřící a turisté mají také své favority na papežský stolec. Italové by přivítali, aby na něj po desetiletích usedl jejich krajan. Hovoří zejména o milánském arcibiskupovi, který byl oblíbencem Benedikta XVI.

Sixtinská kaple je připravena na volbu nového papeže, dolaďují se poslední detaily | Foto: Martin Dorazín

Také ale bude hodně záviset na tom, jestli se kardinálové shodnou v tom, že by to neměl být člověk spojený s římskou kurií, nebo naopak.

Volba papeže se řídí dokumentem Universi Dominici Gregis, který vydal v roce 1996 papež Jan Pavel II. Podle této takzvané konstituce se každý den mohou uskutečnit maximálně čtyři kola hlasování - dvě kola dopoledne a dvě odpoledne.

Ve hře jsou i další kandidáti. Například ně patří milánský arcibiskup Scola, brazilský kardinál Scherer nebo kanadský kardinál Ouellet.

Konkláve bude podle pozorovatelů trvat nejméně dva dny. V minulém století nebylo delší než pět dnů. Papež musí být zvolen dvoutřetinovou většinou hlasů.

Pestrá historie

Na papežský trůn usedlo v průběhu staletí 267 papežů a 39 vzdoropapežů. Vesměs to byly pozoruhodné osobnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří papežové se významně zapsali do historie - mluvil o nich komentátor Milan Slezák

Nejen historici oceňují například Jana Pavla II., odcházejícího Benedikta XVI., který zveřejnil archivy sv. inkvizice. Ale také Řehoře VII. z 11. století, který se snažil o reformu církve. Klement VI. vládnoucí v polovině 14. století se v době moru, kdy to nebylo snadné, snažil chránit Židy.

Naopak mezi negativně vnímané patří Alexandr VI. - Borgia, který se na stolec dostal pomocí úplatků, za jeho vlády bujelo travičství a protěžoval vlastní děti, nebo Urban VI., který vládl ve 14. století, zřejmě byl pod vlivem duševní choroby a choval se velmi krutě k nepřátelům a vyvolal dvojpapežství, které křesťanský svět trápilo po desítky let.

Vzdoropapež Bonifác VII. vládnoucí v druhé polovině 10. století nechal zardousit svého předchůdce Benedikta VI., konkurenta Jana XIV. sesadil, vsadil do žaláře a utrápil hladem. Nakonec byl po smrti stažen z kůže, nabodnut na kopí a vláčen římskými ulicemi.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme