Osvobozovací akce alžírské armády se změnila v masakr. Padlo přes 30 rukojmích

Alžírská armáda zasáhla proti islamistům, kteří v těžebním komplexu zemního plynu na jihovýchodě země drželi jako rukojmí celkem 200 lidí, z toho jedenačtyřicet cizinců. Chtěli tím dosáhnout ukončení francouzské intervence v sousedním Mali. Akce se ale údajně změnila v masakr, při kterém zemřela velká část zadržovaných lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Mali - členové islamistické skupiny Ansar Dine | Zdroj: ČTK

Armáda podnik společnosti BP u města Ajn Amanás obklíčila už včera. Skupina dobře vyzbrojených teroristů tam držela od středečního rána téměř dvě stovky rukojmích.

Dnes dopoledne se skupině Alžířanů a cizinců podařilo uprchnout. Další Alžířany únosci propustili sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konfliktu v Mali a incidentu v Alžírsku mluvil na Radiožurnálu vojenský analytik Martin Koller

Alžírská armáda na místo poslala vrtulníky, které začaly podnik bombardovat. Alžírská vláda byla předem rozhodnuta, že vyjednávat s ozbrojenci nebude. „Pokud víme, je tam na 20 teroristů. Je to pomsta zemím, které se účastní intervence v Mali,“ řekl pro Al-Džazíru alžírský ministr vnitra. Alžírsko totiž povolilo přelet francouzským stíhačkám směřujícím do Mali.

Podle mauretánské agentury ANI se únosci snažili dostat část rukojmích na bezpečnější místo a právě při tomto pokusu byla skupina zasažena z vrtulníků.

Česko zvažuje účast na vojenské pomoci africkému Mali

Číst článek

Celkem při útoku alžírské armády na únosce přišlo podle ANI o život 34 rukojmích a 15 únosců. Lars Christian ze společnosti Statoil říká, že dva jejich zaměstnanci byli zraněni a situace je mimořádně nepřehledná. Kromě Alžířanů islamisté drží i Japonce, Nory, Brity, Iry a Francouze. Informace o počtech mrtvých se ale různí.

Mluvčí teroristů dnes prohlásil, že zbytek rukojmích zabijí, jestliže francouzská armáda nepřestane podporovat vládu v Mali a neukončí ozbrojenou intervenci proti islámským povstalcům v zemi.

Francii incident z Mali nevypudí

„Takových neúspěšných případů je více a udály se i v Evropě. Osvobozování rukojmích je velký problém a záleží na tom, na jaké úrovni jsou ti únosci. Může se totiž stát, že když začíná být zle, rukojmí prostě pobijí,“ uvádí vojenský analytik Martin Koller.

Podle něj ale alžírský incident nijak významně neovlivní konflikt v Mali a francouzskou intervenci v zemi:

„Francouzská armáda má samozřejmě velkou technologickou převahu a pokud bude bojovat hlavně v severní části země, kterou tvoří hlavně savana a poušť, tak samozřejmě se svými obrněnými vozidly a absolutní leteckou převahou je na tom velmi dobře.“

Evropa podpoří vládu v Mali v boji s teroristy napojenými na Al-Káidu

Číst článek

Partneři Francie v EU podporují intervenci v Mali, která má oslabit islamisty a jejich schopnost podnikat teroristické akce. Unijní ministři zahraničí se dnes taky dohodli na misi, která má pomoci při výcviku maliské armády. Zapojit by se mohlo i Česko.

„Evropa se probrala ze spánku. 500 členů malijské armády již vycvičili Američané. Další příslušníky cvičí Francouzi, kteří jsou sice obviňováni, že tam byli zlými kolonizátory. Je ale třeba dodat, že Francouzi ze země odešli již v roce 1959. poté tam byl takový afrokomunistický režim, který malijskou ekonomiku definitivně dorazil,“ říká Koller, který nevylučuje, že by islamisté mohli zaútočit i v Evropě.

Veronika Sedláčková, pir, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme