Papež navštívil uprchlický tábor na Lesbu, do Říma odvezl 12 uprchlíků

Návštěvu papeže Františka na řeckém ostrově Lesbos provázely silné emoce. Papež se v uprchlickém táboře Moria osobně setkal s migranty, mezi kterými byly i malé děti. František s sebou z ostrova odvezl do Říma tři syrské rodiny. Vatikán v oficiálním prohlášení podle agentury AP upřesnil, že rodiny jsou muslimské a že je tvoří celkem 12 lidí, z toho šest jsou děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František s sebou z ostrova odvezl do Říma tři syrské rodiny

František s sebou z ostrova odvezl do Říma tři syrské rodiny | Zdroj: Reuters

Běženci při setkání s Františkem plakali nebo před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody. Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti.

"Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství," řekl František.

Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.

Papež se v táboře Moria pozdravil s asi 250 běženci. Jsou mezi nimi Syřané, jezídi, Pákistánci nebo Kurdové | Foto: ČTK/AP

Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. "Bravo, bravo," řekl. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.

Papeže Františka přivítal po přistání řecký premiér Alexis Tsipras, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. (velvo) a arcibiskup aténský Hieronym II. (vpravo) | Foto: Reuters

Do tábora Moria odjel papež bezprostředně po příletu, doprovázeli ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a také řecký premiér Alexis Tsipras.

Ten papežovi za jeho snahy ještě před cestou do uprchlického tábora Moria poděkoval při osobním setkání: "Řecko navzdory svým vlastním problémům ukázalo lidskou tvář a solidaritu, zatímco někteří naši evropští partneři stavějí zdi. Zábrany před lidmi, kteří se jen snaží najít lepší život. Vaši návštěvu považuji za historickou a velmi důležitou.“

Hieronym II. prohlásil, že katoličtí i pravoslavní církevní představitelé mají stejný odmítavý postoj ke snižování lidské hodnoty uprchlíků.

"Naneštěstí to není poprvé, co kritizujeme politiky za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky," řekl aténský arcibiskup. Dodal, že v kritice hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Vyzval také Organizaci spojených národů, aby se tragické situaci věnovala.

ČTK, ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme