Paříž má za sebou další noc plnou násilí

Další, v pořadí už sedmou neklidnou noc má za sebou francouzská metropole Paříž. Na tamních předměstích stále neutichají potyčky skupin mladých lidí s bezpečnostními silami. Výtržníci na devíti místech opět zapalovali auta a házeli kameny, 30 osob policisté zadrželi. Násilnosti vyprovokovala před týdnem smrt dvou mladíků, které údajně pronásledovala policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční násilí v Paříži | Foto: AFP

Při nepokojích v departementu Seine-Saint-Denis vzplálo 40 automobilů a dva autobusy, další desítky vozidel hořely v departementu Hauts-de-Seine. Škody ta utrpělo i policejní komisařství, kam vlétly dva molotovovy koktejly.

Útočníci údajně načas obsadili policejní stanici v lokalitě Aulnay-sous-Bois poté, co byla na noc byla uzavřena. Již večer se ji pokusili výtržníci zapálit. V Aulnay se prý v plamenech ocitl rovněž servis automobilů Renault, u něhož zasahovalo 120 pořádkových policistů a asi 200 hasičů. Poničeny byly podle policie také dvě základní školy.

V oblasti Blanc-Mesnil, která sousedí s Aulnay-sous-Bois, vzplálo ve středu večer gymnázium, uvedli hasiči, kteří podle svých slov rovněž obdrželi z tohoto předměstí asi stovku oznámení o hořících automobilech a čtyřicet hlášení o hořících popelnicích.

Na 40 lidí vtrhlo ve středu večer také do nákupního centra, které se nachází asi 200 metrů od sídla policejního ředitelství departementu Seine-Saint-Denis. Tři prodavači utrpěli při řádění davu lehká zranění, policie pak výtržníky vyhnala.

Nepokoje na předměstích hustě osídlených arabskými a černošskými přistěhovalci vypukly kvůli čtvrteční náhodné smrti dvou mladíků v Clichy-sous-Bois. Zabil je proud v elektrickém rozvaděči, do něhož se schovali před údajným pronásledováním policisty. Policie pronásledování popírá a označuje neštěstí mladíků za záminku ze strany násilnických band.

Dramatické obrázky hořících vozidel zaujaly první stránky francouzského i světového tisku a přinutily francouzské vládní špičky, aby se situací začaly zabývat. Prezident Jacques Chirac vyzval k uklidnění situace, premiér Dominique de Villepin dokonce ve středu odložil svou plánovanou cestu do Kanady.

Na předměstí Bobigny v departementu Seine-Saint-Denis, který patří k nejproblematičtějším, se v noci na dnešek vydal francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy a pracovně tam jednal s místními policisty. Jeden odborový svaz reprezentující polici označil nepokoje za občanskou válku a vyzval Sarkozyho, aby vyhlásil v postižených oblastech zákaz vycházení, a dostal tak násilnosti pod kontrolu.

Nepokoje podněcuje rozhořčení místní mládeže nad problémy získat zaměstnání i respekt ve francouzské společnosti. Jak Radiožurnálu řekl politolog Jacques Rupnik, kořeny těchto problémů jsou v tom, že francouzská politická elita dlouho obcházela problémy s integrací druhé generace přistěhovalců.

Tradiční mechanismy zapojování imigrantů se podle Rupnika zasekly. "Integrace byla přes školu a přes práci a také přes armádu. Škola už to nedělá, ti už dávno do žádné školy nechodí, práci žádnou neviděli a asi žádnou neuvidí a armáda už neexistuje, protože je profesionální. Takže ty tři klasické instituce už dnes nefungují a je tu velký otazník pro Francii," uvedl Rupnik.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme