Paříž má za sebou další noc plnou násilí

Další, v pořadí už sedmou neklidnou noc má za sebou francouzská metropole Paříž. Na tamních předměstích stále neutichají potyčky skupin mladých lidí s bezpečnostními silami. Výtržníci na devíti místech opět zapalovali auta a házeli kameny, 30 osob policisté zadrželi. Násilnosti vyprovokovala před týdnem smrt dvou mladíků, které údajně pronásledovala policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční násilí v Paříži | Foto: AFP

Při nepokojích v departementu Seine-Saint-Denis vzplálo 40 automobilů a dva autobusy, další desítky vozidel hořely v departementu Hauts-de-Seine. Škody ta utrpělo i policejní komisařství, kam vlétly dva molotovovy koktejly.

Útočníci údajně načas obsadili policejní stanici v lokalitě Aulnay-sous-Bois poté, co byla na noc byla uzavřena. Již večer se ji pokusili výtržníci zapálit. V Aulnay se prý v plamenech ocitl rovněž servis automobilů Renault, u něhož zasahovalo 120 pořádkových policistů a asi 200 hasičů. Poničeny byly podle policie také dvě základní školy.

V oblasti Blanc-Mesnil, která sousedí s Aulnay-sous-Bois, vzplálo ve středu večer gymnázium, uvedli hasiči, kteří podle svých slov rovněž obdrželi z tohoto předměstí asi stovku oznámení o hořících automobilech a čtyřicet hlášení o hořících popelnicích.

Na 40 lidí vtrhlo ve středu večer také do nákupního centra, které se nachází asi 200 metrů od sídla policejního ředitelství departementu Seine-Saint-Denis. Tři prodavači utrpěli při řádění davu lehká zranění, policie pak výtržníky vyhnala.

Nepokoje na předměstích hustě osídlených arabskými a černošskými přistěhovalci vypukly kvůli čtvrteční náhodné smrti dvou mladíků v Clichy-sous-Bois. Zabil je proud v elektrickém rozvaděči, do něhož se schovali před údajným pronásledováním policisty. Policie pronásledování popírá a označuje neštěstí mladíků za záminku ze strany násilnických band.

Dramatické obrázky hořících vozidel zaujaly první stránky francouzského i světového tisku a přinutily francouzské vládní špičky, aby se situací začaly zabývat. Prezident Jacques Chirac vyzval k uklidnění situace, premiér Dominique de Villepin dokonce ve středu odložil svou plánovanou cestu do Kanady.

Na předměstí Bobigny v departementu Seine-Saint-Denis, který patří k nejproblematičtějším, se v noci na dnešek vydal francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy a pracovně tam jednal s místními policisty. Jeden odborový svaz reprezentující polici označil nepokoje za občanskou válku a vyzval Sarkozyho, aby vyhlásil v postižených oblastech zákaz vycházení, a dostal tak násilnosti pod kontrolu.

Nepokoje podněcuje rozhořčení místní mládeže nad problémy získat zaměstnání i respekt ve francouzské společnosti. Jak Radiožurnálu řekl politolog Jacques Rupnik, kořeny těchto problémů jsou v tom, že francouzská politická elita dlouho obcházela problémy s integrací druhé generace přistěhovalců.

Tradiční mechanismy zapojování imigrantů se podle Rupnika zasekly. "Integrace byla přes školu a přes práci a také přes armádu. Škola už to nedělá, ti už dávno do žádné školy nechodí, práci žádnou neviděli a asi žádnou neuvidí a armáda už neexistuje, protože je profesionální. Takže ty tři klasické instituce už dnes nefungují a je tu velký otazník pro Francii," uvedl Rupnik.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme