Podle Bushe míří do Bagdádu další tři americké brigády

Americký prezident je spokojen s výsledkem šestistranných rozhovorů v Pekingu. Severní Korea se zavázala odstoupit od svého jaderného programu. Prohlášení ke KLDR věnoval velkou část svého vystoupení v Bílém domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: AFP

Prezident Bush potvrdil, že se Amerika bude podílet na ekonomické, humanitární a energetické pomoci Severní Koreji. Upozornil také, že se pokroku podařilo dosáhnout ve spolupráci s OSN a dalšími zeměmi "šestky", a jmenoval zvlášť Rusko.

První otázky novinářů se týkaly výpadů ruského prezidenta Putina proti Americe a Severoatlantické alianci. George Bush připustil, že v jednání s Vladimirem Putinem nastávají souhlasné i nesouhlasné postoje. Ale velmi zdůrazňoval, že Spojené státy a Rusko mají většinu společných zájmů.

Upozornil, že stejně jako v případě Severní Koreji je teď důležité, aby se s Ruskem podařilo dosáhnout pokroku v tlaku proti jadernému zbrojení v Íránu.

Americký prezident také potvrdil, že armáda přesouvá do Bagdádu další tři brigády na posílení koaličních vojsk a sil premiéra al-Malíkího. Znovu také zdůraznil, že stáhnout se teď z Iráku by znamenalo vytvořit volný prostor extrémistům, radikálům a teroristům.

To by podle prezidenta Bushe bylo proti zájmům lidí v Iráku, kteří chtějí žít konečně v míru. A bylo by to i proti bezpečnostním zájmům Spojených států. Takže americká armáda naplno realizuje současnou strategii administrativy prezidenta Bushe.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme