Polská prokuratura nevylučuje předvolání českých ministrů

Politici vládní ČSSD možná stojí před další korupční aférou, a to v kauze prodeje Unipetrolu polskému PKN Orlen. Polský deník Rzeczpospolita tvrdí, že výměnou za souhlas s převzetím Unipetrolu musel Orlen prodat pod cenou významnou část tohoto holdingu českému podnikateli spjatému s politiky, kteří o privatizaci rozhodovali. Tím podnikatelem má být Andrej Babiš a jeho firma Agrofert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jak deník dodává, Babiš sponzoroval agenturu pořádající předvolební mítinky ČSSD a je blízkým známým Stanislava Grosse. Společnost Agrofert veškeré domněnky polského tisku odmítá. Přesto investici Orlenu do Unipetrolu i tajné dohody už vyšetřuje krakovská prokuratura a chystá se možná i vyslýchat české ministry.

Zprávy ovlivnily dokonce cenu akcií Unipetrolu a Orlen se zřejmě raději rozhodne zaplatit Babišovi vysoké sankce za nedodržení smluv, než by jejich obsahu dostál. Exministr a poradce výkonné rady ING Jiří Rusnok připouští, že celá kauza může mít reálné základy.

"Prokuratura určitě nepracuje jenom s nějakými domněnkami polských novinářů. Bezesporu nějaké důvody existují. Nemyslím si, že se jedná pouze o informační hry a politické tlaky, protože v tomto případě nějaké reálné dohody s konsorciem existovaly," řekl Rusnok.

Rzeczpospolita napsala, že ropný koncern PKN Orlen nevýhodné smlouvy s českým Agrofertem Andreje Babiše zruší a raději zaplatí pokutu 75 miliónů euro. Podnik chce minimalizovat ztráty a zajistit co nejlépe své zájmy, vysvětlil mluvčí Orlenu David Piekarz. Pro Orlen je proto výhodnější zaplatit pokutu a vypovědět smlouvu s Agrofertem - smlouvu o odprodeji pěti výnosných firem holdingu Unipetrol.

Jeho většinovým vlastníkem se stal právě polský Orlen letos. Podle informací předního polského listu Rzeczpospolita Orlen uzavřel s Andrejem Babišem dohodu, že mu prodá prosperující firmy za cenu o 180 miliónů eur nižší, než je tržní.

Babiš měl za to podle deníku Rzeczpospolita prostřednictvím svých politických kontaktů a úplatků prosadit, aby česká vláda prodala Unipetrol právě Orlenu, a to za cenu, která by polskému koncernu kompenzovala ztráty z prodeje jeho dceřinných společností Babišovi.

Martin Dorazín, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme