Polská prokuratura nevylučuje předvolání českých ministrů

Politici vládní ČSSD možná stojí před další korupční aférou, a to v kauze prodeje Unipetrolu polskému PKN Orlen. Polský deník Rzeczpospolita tvrdí, že výměnou za souhlas s převzetím Unipetrolu musel Orlen prodat pod cenou významnou část tohoto holdingu českému podnikateli spjatému s politiky, kteří o privatizaci rozhodovali. Tím podnikatelem má být Andrej Babiš a jeho firma Agrofert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák

Jak deník dodává, Babiš sponzoroval agenturu pořádající předvolební mítinky ČSSD a je blízkým známým Stanislava Grosse. Společnost Agrofert veškeré domněnky polského tisku odmítá. Přesto investici Orlenu do Unipetrolu i tajné dohody už vyšetřuje krakovská prokuratura a chystá se možná i vyslýchat české ministry.

Zprávy ovlivnily dokonce cenu akcií Unipetrolu a Orlen se zřejmě raději rozhodne zaplatit Babišovi vysoké sankce za nedodržení smluv, než by jejich obsahu dostál. Exministr a poradce výkonné rady ING Jiří Rusnok připouští, že celá kauza může mít reálné základy.

"Prokuratura určitě nepracuje jenom s nějakými domněnkami polských novinářů. Bezesporu nějaké důvody existují. Nemyslím si, že se jedná pouze o informační hry a politické tlaky, protože v tomto případě nějaké reálné dohody s konsorciem existovaly," řekl Rusnok.

Rzeczpospolita napsala, že ropný koncern PKN Orlen nevýhodné smlouvy s českým Agrofertem Andreje Babiše zruší a raději zaplatí pokutu 75 miliónů euro. Podnik chce minimalizovat ztráty a zajistit co nejlépe své zájmy, vysvětlil mluvčí Orlenu David Piekarz. Pro Orlen je proto výhodnější zaplatit pokutu a vypovědět smlouvu s Agrofertem - smlouvu o odprodeji pěti výnosných firem holdingu Unipetrol.

Jeho většinovým vlastníkem se stal právě polský Orlen letos. Podle informací předního polského listu Rzeczpospolita Orlen uzavřel s Andrejem Babišem dohodu, že mu prodá prosperující firmy za cenu o 180 miliónů eur nižší, než je tržní.

Babiš měl za to podle deníku Rzeczpospolita prostřednictvím svých politických kontaktů a úplatků prosadit, aby česká vláda prodala Unipetrol právě Orlenu, a to za cenu, která by polskému koncernu kompenzovala ztráty z prodeje jeho dceřinných společností Babišovi.

Martin Dorazín, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme