Polsko dál trvá na požadavku změnit hlasování v EU
Polsko stále požaduje změnu systému hlasování v Evropské unii. Značně tím komplikuje jednání sedmadvacítky o dokumentu, který by měl nahradit evropskou ústavu, odmítnutou Francouzi a Nizozemci. Do klíčového summitu v Bruselu zbývají tři dny a Poláci odmítli na schůzce ministrů zahraničí unie v Lucemburku ustoupit od požadavku, který by hlasování změnil v jejich prospěch.
Česká republika je jedinou zemí, která Polsko jednoznačně podporuje. Důvody vysvětlil Radiožurnálu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
"Je opravdu v našem zájmu, aby Polsko nebylo izolované, nebylo frustrované, a kompromis je skutečně pracovní nástroj, ani ne výhrůžky, ani ne boxování někoho do kouta. Polský návrh není neracionální. My jsme mnohokrát řekli, že je vyvážený a že je velmi blízký tomu, co my jsme podporovali kdysi dávno," uvedl Vondra.
Příklon vlády Mirka Topolánka k polské představě o euroústavě kritizuje předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Soudí, že tento postoj České republice uškodí. "Sympatie Topolánkovy vlády pro něj jen zhorší obraz České republiky jak v Evropské unii, tak v evropské veřejnosti i v evropských médiích, což jeden a půl roku před zahájením českého předsednictví Evropské unie není vůbec žádoucí věc," řekl Paroubek.
Nad otázkou, jak vyzrát na tvrdohlavého polského partnera, si v těchto hodinách láme hlavu německé předsednictví. Kancléřka Angela Merkelová už naznačila, že se nebude snažit dosáhnout dohody za jakoukoli cenu a že by se rozhodnutí o "základním rámci" nové unijní dohody mohlo odložit.
Pokus obměkčit polskou vládu dalšími křesly v Evropském parlamentu nebo příslibem zajištění energetické bezpečnosti údajně ztroskotal, prozradili serveru Spiegel-ONLINE diplomaté účastnící se jednání. Politolog Andreas Maurer z německé Nadace pro vědu a politiku zaspekuloval nad tím, o co dvojčatům Kaczynským vlastně jde.
"Rádi by po summitu ve Varšavě prohlásili, že se právě Německu nepodařilo dotlačit Polsko ke kompromisu. Pro bratry Kaczynské bude daleko snesitelnější, když se k dohodě dospěje za předsednictví země, jako je Portugalsko," dává váhu nacionalistické kartě Maurer.
I polská strana přiznává, že německé předsednictví zatím nepřistoupilo k nátlaku na Varšavu. Podle nejmenovaného diplomata se ale polský kabinet obává, že by při jednáních o finanční perspektivě Evropské unie po roce 2013, mohlo Německo spolu s dalšími zeměmi přiškrtit kohoutky pomoci proudící do Polska.