Polsko dál trvá na požadavku změnit hlasování v EU

Polsko stále požaduje změnu systému hlasování v Evropské unii. Značně tím komplikuje jednání sedmadvacítky o dokumentu, který by měl nahradit evropskou ústavu, odmítnutou Francouzi a Nizozemci. Do klíčového summitu v Bruselu zbývají tři dny a Poláci odmítli na schůzce ministrů zahraničí unie v Lucemburku ustoupit od požadavku, který by hlasování změnil v jejich prospěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski, Angela Merkelová

Lech Kaczynski, Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Česká republika je jedinou zemí, která Polsko jednoznačně podporuje. Důvody vysvětlil Radiožurnálu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Je opravdu v našem zájmu, aby Polsko nebylo izolované, nebylo frustrované, a kompromis je skutečně pracovní nástroj, ani ne výhrůžky, ani ne boxování někoho do kouta. Polský návrh není neracionální. My jsme mnohokrát řekli, že je vyvážený a že je velmi blízký tomu, co my jsme podporovali kdysi dávno," uvedl Vondra.

Příklon vlády Mirka Topolánka k polské představě o euroústavě kritizuje předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Soudí, že tento postoj České republice uškodí. "Sympatie Topolánkovy vlády pro něj jen zhorší obraz České republiky jak v Evropské unii, tak v evropské veřejnosti i v evropských médiích, což jeden a půl roku před zahájením českého předsednictví Evropské unie není vůbec žádoucí věc," řekl Paroubek.

Nad otázkou, jak vyzrát na tvrdohlavého polského partnera, si v těchto hodinách láme hlavu německé předsednictví. Kancléřka Angela Merkelová už naznačila, že se nebude snažit dosáhnout dohody za jakoukoli cenu a že by se rozhodnutí o "základním rámci" nové unijní dohody mohlo odložit.

Pokus obměkčit polskou vládu dalšími křesly v Evropském parlamentu nebo příslibem zajištění energetické bezpečnosti údajně ztroskotal, prozradili serveru Spiegel-ONLINE diplomaté účastnící se jednání. Politolog Andreas Maurer z německé Nadace pro vědu a politiku zaspekuloval nad tím, o co dvojčatům Kaczynským vlastně jde.

"Rádi by po summitu ve Varšavě prohlásili, že se právě Německu nepodařilo dotlačit Polsko ke kompromisu. Pro bratry Kaczynské bude daleko snesitelnější, když se k dohodě dospěje za předsednictví země, jako je Portugalsko," dává váhu nacionalistické kartě Maurer.

I polská strana přiznává, že německé předsednictví zatím nepřistoupilo k nátlaku na Varšavu. Podle nejmenovaného diplomata se ale polský kabinet obává, že by při jednáních o finanční perspektivě Evropské unie po roce 2013, mohlo Německo spolu s dalšími zeměmi přiškrtit kohoutky pomoci proudící do Polska.

Jiří Hošek, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme