Polský exprezident Walesa se musí omluvit Kaczyńskému. Rozsudek potvrdil odvolací soud

Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska v pondělí ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým prezidentem Lechem Walesou, uvedla polská média. Prvoinstanční soud loni v prosinci rozhodl, že Walesa se má omluvit expremiérovi Kaczyńskému za výroky, které mu připisovaly odpovědnost za katastrofu vládního letadla z dubna 2010 u ruského Smolenska. Walesa už slíbil, že se proti rozhodnutí odvolá.

Gdaňsk (Aktualizováno: 12:39 22. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý polský prezident Lech Wałęsa. | Foto: Agencja Gazeta/Dawid Zuchowicz | Zdroj: Reuters

Soud nicméně loni v prosinci také rozhodl, že Walesa nemusí zaplatit 30 000 zlotých (asi 180 000 Kč) na dobročinné účely, jak požadoval Kaczyński, předseda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), ani se omlouvat za další výroky na Kaczyńského adresu. Proti verdiktu se odvolal jak Walesa, tak Kaczyński.

Wałęsa: Byl jsem v pozici nečestného stratéga. Jenže také moji protihráči nebyli čestní. Dodnes se stydím

Číst článek

„Odvolací soud odmítl odvolání obou stran, čímž ponechal v platnosti rozsudek soudu nižší instance. Rozsudek je pravomocný,“ napsal list Dziennik na svém webu.

Kaczyński žaloval Walesu za to, že na svém facebookovém účtu napsal, že Jaroslaw Kaczyński, „hnaný falešnou statečností“ při letu polské delegace do Smolenska na západě Ruska „vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010“.

Tu nepřežil nikdo z 96 lidí na palubě, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, dvojčete Jaroslawa Kaczyńského. Jaroslaw Kaczyński zůstal ten den ve Varšavě.

Soudkyně loni v prosinci také rozhodla, že Walesa se nemusí omlouvat za svůj výrok o Jaroslawovi Kaczyńském, že „není zdravý a psychicky vyrovnaný“. Šéf PiS také chtěl omluvu za to, že ho Walesa obviňoval, že nařídil, aby Walesovi byla připisována spolupráce s tajnou komunistickou policií. Ani v tomto bodu soud Kaczyńskému nevyhověl.

Nejvyšší soud, poté Štrasburk

Bývalá hlava státu dříve prohlásila, že pokud prohraje u soudu v Gdaňsku, hodlá rozsudek napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Nenechám si zavřít ústa! Zažaluji verdikt u nejvyššího soudu a - pokud to bude třeba - u Evropského soudu pro lidská práva,“ zareagoval na rozsudek Walesa.

Svými někdejšími výroky nechtěl oponenta urazit, ale kritizoval skutečnost, že ve skutečnosti Jaroslaw Kaczyński, ač tehdy byl bez státních funkcí, řídil svého bratra, i když ten byl hlavou státu.

„Je smutné, že soud v Polsku chce omezit svobodu slova ohledně politických otázek,“ napsal Walesa na Facebooku.

Walesa a bratři Kaczyńští kdysi spolupracovali v protikomunistickém hnutí Solidarita a po zvolení Walesy prezidentem. Pak se však jejich názory rozešly a stali se z nich zarytí nepřátelé.

Walesa a Kaczyński v pondělí u soudu

null

null

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme