Polský prezident v rámci oslav konce války zavítal na americký torpédoborec

Polský prezident Bronislaw Komorowski oslavil výročí konce druhé světové války na severu země. Včera v Gdaňsku a na Westerplatte hostil evropské politiky, dnes navštívil americký torpédoborec kotvící v Gdyni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Bronislaw Komorowski

Polský prezident Bronislaw Komorowski | Zdroj: ČTK

„Je to důležitý signál solidarity uvnitř NATO. Ukazujeme a demonstrujeme, že jsme připraveni se bránit vzhledem k nelehké situaci na východ od našich hranic,“ prohlásil polský prezident s odkazem na ukrajinský konflikt.

V tom, že si polský prezident vybral k návštěvě amerického torpédoborce právě dnešní výročí, je velká symbolika. Dává tím najevo, že 70 let po druhé světové válce vidí Polsko hlavního spojence ve Spojených státech a dalších členských státech NATO.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polských oslavách výročí konce války a nedělních prezidentských volbách mluvil zpravodaj Vít Pohanka

Bronislaw Komorowski to ostatně v posledních dnech také opakovaně zdůrazňoval. Je to ale také trochu připomenutí toho, že většina Poláků sice chápe vítězství Sovětského svazu před 70 lety jako osvobození od nacistického područí, ale zároveň něco, co jim přineslo další desetiletí nesvobody – komunismus, který se v Polsku musel hned po válce prosazovat daleko tvrdšími metodami než třeba v někdejším Československu. Proto i polský pohled na události staré 70 let je trošku odlišnější než pohled český.

Oslavy výročí konce války v Polsku nepřímo ovlivňují i prezidentské volby, které se v zemi budou konat tuto neděli. Bronislaw Komorowski byl v posledních dnech velmi často vidět v médiích, což je vcelku pochopitelné, když včera v Gdaňsku hostil desítku prezidentů včetně Miloše Zemana, ale třeba také generálního tajemníka OSN.

Televize takovou událost těžko mohla ignorovat. Nicméně opozice si – prozatím marně – stěžuje na to, že stávajícímu prezidentovi to dává výhodu. Je ale zřejmé, že nedělní datum voleb si vládní strana – Občanská platforma – nevybrala náhodou. O tom se v Polsku mluvilo už v zimě, když maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski z titulu své funkce termín voleb oznámil.

Bronislaw Komorowski podle průzkumů veřejného mínění zůstává favoritem prezidentských voleb, i když se jeho náskok snižuje. Podle posledních průzkumů, které dnes zveřejnily tři největší regionální deníky, podpora Komorowského poprvé klesla pod 40 procent, a prezident tak podle všeho nezvítězí už v nedělním prvním kole. Nicméně zůstává favoritem spolu s Andrzejem Dudou ze strany Právo a Spravedlnost.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme