Před 35 lety bezpečnostní složky tehdejšího komunistického režimu brutálně potlačily demonstraci studentů na pražské Národní třídě. Odstartovala tím sametová revoluce, která vedla k pádu totality
Na čtvrteční přehlídce bylo podle ruských médií k vidění méně vojenské techniky než v letech před invazí na Ukrajinu. Neúčastní se jí také žádní představitelé západních zemí.
„8. květen je oslavou zcela oprávněně, ale následky si neuvědomujeme a přitom mají obrovský dosah. A bude jedno, jestli se bavíme o druhé světové válce nebo o následcích současné války na Ukrajině.“
Jakou šanci nedokázalo Česko v EU využít? „Možná, že jsme nedokázali využít šanci přijmout euro. Myslím si, že to je jeden z největších dluhů, který v integraci máme,“ řekl Dvořák.
Ačkoliv si to řada lidí nemyslí, při pohledu na čísla a fakta se Česko za 20 let změnilo v mnoha ohledech k lepšímu, uvedl na festivalu United Islands of Prague český prezident.
Ruská invaze změnila na Ukrajině mnohé. A to i takové věci, které s válčením na první pohled vůbec nesouvisí. Země například vůbec poprvé v novodobé historii bude slavit Vánoce oficiálně 25. prosince.
Kam jinam se vydat za maulidovými panenkami než do historického centra fátimovské Káhiry. Právě tam se podle legendy odehrála výprava chalífy a jeho krásné ženy, na které se panenky odkazují.
Co si mohou odvodit kremlologové z oslav 9. května? Že novými hrdiny Kremlu jsou lidé, kteří deportovali lidi a opozici a aktivně podíleli na okupaci spojenecké země.
Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů.
Za rozhodnutím omezit prvomájové oslavy je podle Šeršukova „zvýšená úroveň teroristického nebezpečí, a to i v regionech, které se nacházejí dál od míst, kde probíhá speciální vojenská operace“.
Po sečtení většiny hlasů se Pavlovi příznivci začali objímat, tleskat a skandovat jméno svého souseda. Nechyběly ani slzy dojetí. Pavel v obci žije již několik let.
Nejčastější zranění kvůli ohňostrojům jsou utržené prsty, může to ale dopadnout i hůř, tvrdí plukovník Pavel Smotlacha, vedoucí speciálních činností Pyrotechnické služby policie.
Na Silvestra je obvykle v ukrajinských městech plno svátečního osvětlení, letos je to ale jinak. Svítí některé vitríny nebo semafory, vánočních světel je však pomálu.
V centru hlavního města se tisícovky lidí s marockými i francouzskými vlajkami sešly na bulváru Champs-Élysées. Oslavy si bohužel vyžádala i jednu oběť na životech.
Do konce roku 2022 zbývají necelé tři týdny. Některá města v Česku se proto už připravují na novoroční oslavy. Třeba v Praze ale magistrát podobně jako v předešlých letech ohňostroj neplánuje.
Díky časovému posunu vítali nový rok 2022 jako první v 11.00 SEČ obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov. O hodinu později pak vstoupily do nového roku Samoa a Nový Zéland.
Pro silvestrovské a novoroční večírky platí, že se jich může zúčastnit maximálně 50 lidí. Vstup do restaurací, klubů či barů mají stále povolen jen lidé s dokončeným očkováním.
V úterý se na tom dohodl německá kancléř Olaf Scholz s premiéry německých spolkových zemí. Tvrdá omezení pro neočkované zůstávají beze změny v platnosti. Diskotéky a kluby budou nadále uzavřené.
Obvykle se v tehdejším centru povstalců Banské Bystrici sejdou desítky tisíc lidí. Letos je ale oficiální část programu včetně piety a proslovu prezidentky Čaputové otevřená jen pro pozvané hosty.
Pietního aktu se kromě hlavy státu zúčastnili například i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo kardinál Dominik Duka.