oslavy

| ČTK, ČRo, Reuters |Zprávy ze světa

Nový rok online: Oslavy proběhly za dohledu tězkooděnců, v Istanbulu je poznamenal útok na klub

Rok 2017 začal. Jako první ho přivítali obyvatelé tichomořských ostrovních států Samoa, Kiribati a Tonga, a to s 13hodinovým náskokem oproti Česku. Ohňostroje rozzářily oblohu celé řady světových metropolí - od Sydney až po Berlín, Paříž nebo New York. A také Pchjongjang. V Istanbulu příchod nového roku poznamenal útok na noční klub. Dění jsme sledovali v online reportáži.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

ONLINE: Většina akcí skončila. Slaví se už jen na Václavském náměstí a na Národní třídě

Od čtvrtečního rána si lidé připomínají události spojené se 17. listopadem. V roce 1939 v tento den proti studentům krvavě zakročili němečtí nacisté, o 50 let později zase komunisté. Právě na pražskou Národní třídu, kde k zásahu došlo, lidé včetně vrcholných politiků nosili květiny a svíčky. Připomínkové akce i demonstrace se během dne konají v hlavním městě i v dalších částech republiky, u Rudolfina museli zasáhnout policejní těžkooděnci. Vše sledujeme živě:

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

ON-LINE: Česko slaví napjatý 28. říjen. Zeman jmenoval nové generály

Česká republika si připomíná vznik samostatného Československa. Letošní oslavy ale kvůli neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu probíhají v napjaté atmosféře. Večerního ceremoniálu na Pražském hradě se vedle řady poslanců nezúčastní ani většina rektorů vysokých škol. Akademicii místo toho položili květiny u sochy TGM, večer se ještě setkají na Staroměstském náměstí v Praze.

|Kristina Roháčková, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Cimrman pomáhal. Na kontě sbírky je po sobotních oslavách na Tanvaldsku přes 330 tisíc korun

Na Tanvaldsku se v sobotu slavilo zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana. Herci ze souboru se celý den střídali u telefonu ve speciálním call centru v Příchovicích, které spolu s pražským call centrem vybíralo finanční pomoc pro lidi s poškozením míchy, se speciálními potřebami a pro zrakově postižené. Na kontě sbírky trvající od začátku září je nyní přes 330 tisíc korun.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Pokus o puč je v troskách. Mnozí Turci oslavují, jiní se bojí

Vlivný turecký kazatel Fethullah Gülen obvinil prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, že pokus o převrat zinscenoval. Podobně o událostech uvažují i mnozí další Turci. Podle vlády je ale strůjcem převratu naopak právě Gülen, který žije v exilu ve Spojených státech. Ankara chce do Washingtonu poslat oficiální žádost o jeho vydání. V Istanbulu se mezitím oslavuje zmaření vojenského puče.