oslavy

| ČTK, ČRo, Reuters |Zprávy ze světa

Nový rok online: Oslavy proběhly za dohledu tězkooděnců, v Istanbulu je poznamenal útok na klub

Rok 2017 začal. Jako první ho přivítali obyvatelé tichomořských ostrovních států Samoa, Kiribati a Tonga, a to s 13hodinovým náskokem oproti Česku. Ohňostroje rozzářily oblohu celé řady světových metropolí - od Sydney až po Berlín, Paříž nebo New York. A také Pchjongjang. V Istanbulu příchod nového roku poznamenal útok na noční klub. Dění jsme sledovali v online reportáži.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

ONLINE: Většina akcí skončila. Slaví se už jen na Václavském náměstí a na Národní třídě

Od čtvrtečního rána si lidé připomínají události spojené se 17. listopadem. V roce 1939 v tento den proti studentům krvavě zakročili němečtí nacisté, o 50 let později zase komunisté. Právě na pražskou Národní třídu, kde k zásahu došlo, lidé včetně vrcholných politiků nosili květiny a svíčky. Připomínkové akce i demonstrace se během dne konají v hlavním městě i v dalších částech republiky, u Rudolfina museli zasáhnout policejní těžkooděnci. Vše sledujeme živě:

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

ON-LINE: Česko slaví napjatý 28. říjen. Zeman jmenoval nové generály

Česká republika si připomíná vznik samostatného Československa. Letošní oslavy ale kvůli neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu probíhají v napjaté atmosféře. Večerního ceremoniálu na Pražském hradě se vedle řady poslanců nezúčastní ani většina rektorů vysokých škol. Akademicii místo toho položili květiny u sochy TGM, večer se ještě setkají na Staroměstském náměstí v Praze.

|Kristina Roháčková, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Cimrman pomáhal. Na kontě sbírky je po sobotních oslavách na Tanvaldsku přes 330 tisíc korun

Na Tanvaldsku se v sobotu slavilo zahájení 50. sezony Divadla Járy Cimrmana. Herci ze souboru se celý den střídali u telefonu ve speciálním call centru v Příchovicích, které spolu s pražským call centrem vybíralo finanční pomoc pro lidi s poškozením míchy, se speciálními potřebami a pro zrakově postižené. Na kontě sbírky trvající od začátku září je nyní přes 330 tisíc korun.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Pokus o puč je v troskách. Mnozí Turci oslavují, jiní se bojí

Vlivný turecký kazatel Fethullah Gülen obvinil prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, že pokus o převrat zinscenoval. Podobně o událostech uvažují i mnozí další Turci. Podle vlády je ale strůjcem převratu naopak právě Gülen, který žije v exilu ve Spojených státech. Ankara chce do Washingtonu poslat oficiální žádost o jeho vydání. V Istanbulu se mezitím oslavuje zmaření vojenského puče.

| ČTK, ČRo, dab, Anna Kottová, Filip Harzer, Jiří Svatoš |Zprávy ze světa

Sledovali jsme ONLINE: Nejméně 84 obětí útoku v Nice. Řidič kamionu najížděl do slavícího davu

Nejméně 84 obětí si vyžádal útok ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najel kamion. Dalších až sto lidí je zraněných, z nich asi dvě desítky kriticky. Mezi oběťmi nejsou podle ministerstva zahraničí žádní Češi. Po útoku se rozpoutala přestřelka mezi posádkou auta a policií, při níž řidič vozu zahynul. Vyšetřování převzalo protiteroristické oddělení hlavní francouzské prokuratury.

|Jan Šmíd, Jakub Knoll |Zprávy ze světa

Paříž se připravuje na finále Eura. Myslí se i na případné oslavy Francouzů

Tři a půl tisíce policistů bude v pařížských ulicích dohlížet na pořádek po finále fotbalového mistrovství Evropy. Část z nich se bude starat o bezpečnost v okolí stadionu Stade de France, část na Champs Elysées, kde by v případě vítězství Francie nad výběrem Portugalska měly být oslavy - ale bez účasti francouzských fotbalistů.