Polský Sejm už hledá nového premiéra

Nová polská vláda premiéra Marka Belky sice v pátek nezískala důvěru parlamentu, ale u našich sousedů přesto není bezvládí. Prezident Aleksander Kwašniewski pověřil dosavadní vládu výkonem jejích povinností do případného sestavení a schválení vlády nové. V polském Sejmu už začalo hledání dalšího kandidáta na šéfa vládního kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Belka | Foto: EPA

Prezident Kwašniewski sice přijal demisi vlády, kterou jmenoval teprve před necelými 2 týdny, ale ministři budou nadále vykonávat své funkce. Na tahu je teď parlament. Skupina nejméně 46 poslanců může navrhnout kandidáta na premiéra, který se bude se svou ministerskou suitou ucházet o důvěru ostatních zákonodárců. Hlasování o takovém kandidátovi se má konat 25.května. Nejaktivněji hledají budoucího premiéra lidovci. Už teď vedou jednání o utvoření koalice, která by podpořila lidoveckého zástupce na předsedu vlády. Ostatní opoziční strany ale nechtějí o kandidátovi ze strany, která se podle průzkumů pohybuje na hranici volitelnosti do parlamentu, ani slyšet.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme