Polští horníci okupují 12 dolů, protestují proti jejich zavírání

Tisíce horníků v Polsku odmítají vyfárat z dolů. Protestují proti záměru vlády zavřít čtyři doly a propustit několik tisíc lidí. Náhradní práce bude jen pro malou část z nich. Odbory Solidarita hrozí celostátní stávkou. Konflikt se snaží řešit premiérka Kopaczová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičná štola ve Staříči

Cvičná štola ve Staříči | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

O návrhu mají ještě v tomto týdnu rozhodnout poslanci a senátoři. Odboráři už ale zákonodárce předem varovali.

„Známe vaše příjmení a jména. Víme, kde bydlíte. Imunita vám nepomůže,“ řekl na adresu poslanců a senátorů předseda Solidarity Piotr Duda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce polských horníků mluví zpravodaj Vít Pohanka

Na vyjádření reagoval maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski: „Je to nátlak na poslance na hranici trestného činu.“

K protestu horníků se dopoledne přidali také odbory železničářů, poštovní a zaměstnanců v energetice. I oni viní vládu premiérky Kopačové z nepromyšlených kroků.

Státní uhelná společnost dlouhodobě prodělává, dluží už miliardu zlotých. Stát už nechce zatěžovat státní kasu a daňové poplatníky tím, že by na tuto společnost doplácel. Proto rozhodl o restrukturalizaci firmy. Vláda navrhla příslušný zákon, který ale horníkům vadí a proti kterému protestují.

„Protest se bude rozšiřovat, jestli například přijede vládní delegace a s horníky se nedohodne. Jestli zákon projde Sejmem i Senátem a prezident ho podepíše,“ upozornil Duda.

Horníky podporuje většina Poláků

Podle horníků jsou privátní doly ve stejném regionu ziskové. Za nevýnosnost nese odpovědnost podle nich rozbujelé vedení společnosti, kam se na dobře placená místa dostali neschopní političtí chráněnci, často rodinní příslušníci politiků.

Podle průzkumu polské televize TVN stojí za horníky dvě třetiny Poláků.

„Na ramena paní premiérky Kopaczové připadlo velmi těžké ukončení jednání s odbory,“ komentoval Donald Tusk, dnes předseda Evropské rady.

On sám se sedm let jako premiér musel se zhoršující situací v hornictví potýkat, protože cena uhlí klesla od roku 2008 o 70 procent.

Polská Uhelná společnost, nad kterou má kontrolu stát, je největším těžařem černého uhlí v Evropě. Loni vykazovala každý měsíc ztrátu okolo 200 milionů zlotých, v přepočtu asi miliardu a 300 milionů korun.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme