doly

doly v textech na iROZHLASU

| ZW ČRo |Zprávy ze světa

Mladíci v sirných dolech riskují životy za 250 korun denně. Umírají před třicítkou

FOTO V ČLÁNKU. Den co den sestupují do aktivních vulkánů plných jedovatých plynů, aby odsud na zádech nosili jedovatou síru pro další zpracování nadnárodních společností. Průměrný věk, ve kterém horníci pracující v kráterech aktivní sopky v indonéské východní Jávě umírají, je 29 let. Zhruba 200 odvážlivců tam pracuje až 12 hodin denně, za směnu si vydělají přitom pouhých 250 korun. Po celou dobu dýchají toxické výpary. Důl, který se nachází v kráteru jezera indonéské sopky Kawah Ijen, je ale životně důležitým příjmem pro lidi v jejím okolí.

|Jana Klímová |Ekonomika

Miliardář Křetínský chce koupit krachující OKD. Zájem má i zahraniční fond

Krachující černouhelné doly OKD chce koupit firma podnikatele Daniela Křetínského a lidí z finanční skupiny J&T. Nabídku na převzetí doručila insolvenčnímu správci dolů, podle Hospodářských novin konkrétně společnost EP Industries. Druhým zájemcem je údajně zahraniční hedgeový fond. O nabídkách jednal věřitelský výbor OKD. Žádná konkrétní jména zájemců ale insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský nekomentovali.

OKD za korunu? Ve hře je i doplatek, když se firmě začne dařit, stojí v ministerském dokumentu

| ČRo, Jana Klímová |Ekonomika

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce nabídnout za OKD kromě symbolické 1 koruny výhledově i doplatek. A to v případě, že by OKD v budoucnu vydělalo na splacení 700 milionového úvěru od státní firmy PRISKo a také na útlum dolů. Vyplývá to z materiálu, který ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD v úterý poslal do připomínkového řízení a který získal Český rozhlas.

| ČRo, Martin Knitl |Ekonomika

Firma AWT chce postupný útlum dolů OKD. Prosazuje to ve věřitelském výboru

Postupný útlum ostravských dolů je podle vedení společnosti Advanced World Transport jedinou rozumnou cestou, jak zabránit sociálním a ekonomickým otřesům. Firma také tento krok prosazuje v tříčlenném prozatímním věřitelském výboru OKD, kterého je součástí. Vedení společnosti AWT zároveň ujistilo, že bude postupovat v souladu s českým státem.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Španělé budou volit parlament. Na výsledky čekají i asturští horníci, jejichž doly mají být uzavřeny

Španělé věří, že po nedělních předčasných volbách budou mít konečně funkční vládu. Ta dnešní už půl roku přesluhuje. Prosincové volby totiž skončily patem. Čtyři hlavní politické strany nedaly dohromady žádnou koalici a voliči tak musejí hlasovat znovu. Nová vláda bude mít před sebou řadu těžkých úkolů. Jedním z nich je řešení situace nerentabilních uhelných dolů na severu země. Má je uzavřít za necelé tři roky.

| ČRo, Iva Havlíčková |Regiony

Odboráři z OKD odmítají scénář propouštění, pro zaměstnance žádají vyšší odstupné

Napětí mezi odboráři a vedením OKD stoupá. Rada Sdružení hornických odborů dnes v Karviné odmítla návrh manažerů na snižování stavu zaměstnanců s tím, že se šéfové důlní společnosti snaží účelově zakrýt hromadné propouštění a nevyhlásit sociální program. Vedení společnosti ale tvrdí, že postupuje podle kolektivní smlouvy.