Polští ultranacionalisté mají sraz v Myślenicích

Polští ultranacionalisté a neonacisté se dnes setkají v Myślenicích, kde se odehrál největší meziválečný pogrom na polské Židy. Oficiálně ale chtějí protestovat proti korupci a nespravedlnosti - úřady proto jejich sraz povolily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kordón

Policejní kordón | Foto: Jan Rosenauer

Organizace na obranu lidských práv jsou pobouřeny. Sraz pořádá ultranacionalistický Národně radikální tábor, který má blízko k některým pravicovým politickým stranám a názvem i ideologií navazuje na fašizující hnutí v meziválečném Polsku.

"Je to okrajové, nevelké uskupení. Podle odhadů se v Myślenicích sejde asi stovka osob, ale to nic nemění na faktu, že je to skandální a bude to mít mnohem širší dopad, než jen lokální," říká Michal Olszewski, který se v listu Gazeta Wyborcza zabývá radikálními hnutími.

V Myślenicích asi třicet kilometrů jižně od Krakova v roce 1936 antisemitské bojůvky vydrancovaly židovské obchody, zboží spálily na náměstí a pokusily se zapálit synagogu. Totéž o pár let později mnohem důkladněji provedli v Myślenicích nacisté. Naprostá většina místních Židů skončila v plynových komorách.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme