Poslední proces s válečným zločincem

Kvůli podezření ze sedminásobné vraždy židovských vězňů na Litoměřicku koncem druhé světové války stanul dnes před zemským soudem v jihoněmeckém Ravensburgu bývalý příslušník elitních nacistických jednotek SS, 82letý Julius Viel. Proces s domnělým válečným zločincem, který má podle plánu trvat do února příštího roku, se považuje za jeden z posledních tohoto druhu v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zastupitelství ve Stuttgartu žaluje Viela, že na jaře 1945 zastřelil sedm Židů z terezínského ghetta. Podle obžaloby jednal tehdy 28letý untersturmführer z nízkých pohnutek a na základě vražedných choutek. Vězně usmrtil, když s velkou skupinou asi 1500 lidí hloubili tankové okopy proti blížící se Rudé armádě.

Obžalovaný Viel je ve vazbě od loňského října a má podlomené zdraví. Lékaři ho však minulý týden shledali schopným zodpovídat se před soudem, i když každé z plánových 27 líčení je zkráceno a omezeno jen na půl dne. Mezi svědky bude i kanadský vědec a někdejší mladičký příslušník SS Adalbert Lallier, který údajně vraždu viděl z blízkosti a který se koncem 90. let rozhodl ulehčit svědomí a přihlásil se ke svědectví. To umožnilo obnovit vyšetřování, které se vedlo už v 60. letech, ale bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme