Požár zabíjel na moskevské koleji

Dvaatřicet mladých životů má na kontě noční požár univerzitní koleje v Moskvě. Na 150 studentů bylo zraněno. Oheň zachvátil budovu patřící Univerzitě přátelství národů Patrice Lumumby, kde bydlí zahraniční studenti, především z rozvojových zemí. Podle dostupných informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár koleje | Foto: ČTK

Požár v budově patřící Univerzitě přátelství národů Patrice Lumumby vypukl půl hodiny po půlnoci středoevropského času a uhašen byl po více než třech hodinách. Oheň zachvátil druhé až páté poschodí pětipatrové ubytovny. Budova koleje prakticky celá vyhořela.

Těla 28 studentů byla nalezena uvnitř budovy. Tři osoby se zabily skokem z okna, jeden zraněný zemřel cestou do nemocnice. Počet obětí se podle lékařů může zvýšit. V nemocnicích je hospitalizováno 125 osob s těžkými popáleninami a stále přibývají noví zranění.

V budově bylo ubytováno 280 cizinců ze 106 zemí, národnost mrtvých studentů však úřady zatím nezveřejnily. Podle některých studentů jsou mezi oběťmi jejich kolegové z Číny, Bangladéše, Vietnamu a z několika afrických zemí. České velvyslanectví v Moskve nemá informace, že by mezi mrtvými byli občané České republiky.

Zatím není jasné, co bylo příčinou požáru. Podle moskevského starosty Jurije Lužkova požár vznikl zřejmě kvůli závadě na elektrickém vedení.

Tragické následky ovšem podle Správy státní protipožární služby zavinilo zejména opožděné nahlášení požáru. Podle expertů oheň vypukl nejméně půl hodiny před tím, než byli zavoláni hasiči. Lidé, kteří se na koleji nacházeli, se prý snažili zvládnout živel sami.

Univerzita, pojmenovaná podle konžského revolucionáře a bývalého premiéra, byla založena v roce 1960 sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem. Hojně ji navštěvovali studenti z rozvojových zemí, po rozpadu Sovětského svazu ji však potkal úpadek a její objekty značně zchátraly.

Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme