Při atentátech v egyptském Šarm aš-Šajchu zemřel i Čech

Známá egyptská letoviska Šarm aš-Šajch a Naama Bay se v noci na neděli stala cílem bombových útoků, ke kterým se přihlásili islámští teroristé řadící se ke skupině Al-Káida. Důsledky jsou tragické: Více než 80 mrtvých, včetně osmi cizinců. Počet zraněných se blíží ke 200, přes 20 z nich je v kritickém stavu. Mezi mrtvými je i občan České republiky. Prvním speciálem ČSA vypraveným z ruzyňského letiště se z Šarm aš-Šajchu do vlasti vracelo zhruba 100 českých turistů. Jde o vůbec nejkrvavější teroristický útok proti turistickým cílům v Egyptě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky těžce poškozeného hotelu Ghazala Gardens | Foto: ČTK/AP

Teroristé udeřili na turistické cíle v Egyptě. Nocí se ozvalo několik výbuchů, explodovaly automobily s nastraženými výbušninami. Nejsilnější detonace zasáhla hotel Ghazala Gardens. Exploze zcela zničila fasádu a pod jejími troskami by ještě mohli být lidé. Další nálož vybuchla na bazaru v asi šest kilometrů vzdáleném městě Šarm aš-Šajch, třetí pak na parkovišti poblíž hotelu Mövenpick, který leží rovněž v Naama Bay.

Dovolená se tak pro turisty změnila v noční můru. Po detonacích u hotelů a na bazaru plném lidí se rozpoutal zmatek. Lidé ve strachu z dalších útoků utíkali do svých domovů a hotelů.

Mezi mrtvými je i Čech

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda potvrdil, že při útocích byl podle předběžných informací zabit jeden občan České republiky a další byl zraněn. Nemusí jít o konečná čísla, protože čeští diplomaté v Egyptě nyní objíždějí tamější nemocnice a zjišťují, zda mezi oběťmi teroristického činu nejsou i další Češi. Ministr také připomněl, že v postižené oblasti je 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni ve 30 až 40 hotelech. Zranění lidé jsou umisťováni i do nemocnic vzdálených 100 kilometrů od místa neštěstí. Mezi zraněnými cizinci je podle egyptských činitelů evidováno devět Italů, pět Saúdských Arabů, tři Britové, Rus, Ukrajinec a izraelský Arab. Britské ministerstvo zahraničí ale hovoří o osmi zraněných Britech.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda o průběhu atentátu a situaci českých občanů

Černínský palác po teroristických akcích nedoporučuje českým občanům cestovat v nejbližší době zejména do postižené oblasti Šarm aš-Šajch a Naama Bay. V těchto lokalitách bylo poškozeno několik hotelů a lze očekávat, že budou uzavřeny nebo bude jejich provoz omezen. Českým turistům, kteří se chystají na cestu do postižené oblasti, doporučuje, aby se na aktuální situaci informovali u své cestovní kanceláře, na linkách ministerstva zahraničních věcí (224 182 425 a 224 182 837) a aby nadále sledovali informace, které budou ministerstvo a naše velvyslanectví v Káhiře o vývoji situace zveřejňovat.

Ministerstvo vnitra zřídilo bezplatnou linku první psychologické pomoci pro příbuzné lidí, kteří pobývají v egyptském letovisku zasaženém teroristickým útokem. Linka slouží nepřetržitě - číslo je: 974 833 235.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko Radiožurnálu řekl, že jejich klienti mezi oběťmi nejsou. Stejnou informaci poskytly i cestovní kanceláře Čedok a Exim tours.

Speciálem ČSA se vracela stovka českých turistů

České aerolinie v neděli odpoledne vyslaly do Egypta speciál s lékařem a psychologem na palubě. Jak přímo ze Šarm aš-Šajchu hlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš, prvním speciálem ČSA vypraveným z Prahy se z Egypta do vlasti vracelo 99 českých turistů. Panika je v letovisku zejména mezi britskými turisty, kteří se snaží dostat za každou cenu a co nejrychleji do Velké Británie. Bezpečnostní opatření se zostřila i poté, co Šarm aš-Šajch navštívil egyptský prezident Mubarak.

Další čeští turisté budou z egyptského letoviska přepraveni do Prahy třemi dalšími plánovanými lety ČSA v neděli a v pondělí 24. a 25. července. České aerolinie jsou tak schopny během příštích dvou dnů přepravit svými velkokapacitními letadly Airbus A310 a A321 zhruba 600 českých občanů zpět do vlasti.

K útokům se hlásí sympatizanti Al-Káidy

K atentátům se přihlásila skupina, jež se sama řadí k teroristické síti Al-Káida. "Tato operace je reakcí na síly zla, které prolévají krev muslimů v Iráku, Afghánistánu, Palestině a Čečensku," stojí v textu. Autenticitu textu zveřejněného na islámských internetových stránkách však zatím nelze ověřit, uvedla agentura AFP. Autoři prohlášení se označili za představitele "skupiny Al- Káidy v zemích Levanty a v Egyptě". Levanta je obecný název zahrnující oblast Sýrie, Libanonu, Palestiny, Jordánska a Izraele. Útoky v Egyptě byly podle všeho vedeny sebevražednými atentátníky, což ukazuje na islámské radikály.

Útoky ostře odsoudili generální tajemník OSN Kofi Annan, japonská, palestinská a ruská vláda. Izraelská armáda nabídla Egyptu svou pomoc při vyprošťování zraněných v troskách budov. Záchranářské týmy uvedla do stavu pohotovosti. V Sinaji je nyní odhadem na prázdninách asi 10.000 Izraelců. Český prezident Václav Klaus v telegramu svému egyptskému kolegovi Husnímu Mubarakovi vyjádřil účast a připomněl, že terorismus je jedním z nejnebezpečnějších fenoménů, jakému současná civilizace čelí. Zdůraznil také odhodlání České republiky neustupovat tomuto zlu, postavit se mu a vykořenit ho.

Ruský prezident Vladimir Putin i německý kancléř Gerhard Schroder vyzvali k jednotě a spolupráci v boji proti mezinárodnímu terorismu. V podobném duchu se vyjádřila také Francie, Velká Británie a Itálie. Podporu Egyptu vyjádřili také Izrael, Palestina a Jordánsko. Írán si při odsouzení útoků neodpustil kritiku Spojených států, které prý mají změnit svoji politiku boje proti terorismu, v níž podle íránského ministerstva zahraničí měří dvojím metrem.

Jde o nejkrvavější útok v Egyptě od roku 1997, kdy islámští radikálové zabili 58 zahraničních turistů a čtyři Egypťany v Luxoru. V dubnu zahynuli při útocích v Káhiře tři lidé. V říjnu loňského roku bylo při atentátu v rudomořském letovisku Taba u izraelské hranice zabito 34 lidí.

Bezpečnostní informační služba nemá žádné konkrétní náznaky, že by Česku hrozily podobné útoky, jaké se odehrály v Egyptě. BIS je momentálně v plné pohotovosti. V současnosti spolupracuje po celém světě s více než 50 službami z přibližně 40 zemí. Jakékoli dlouhodobější zpravodajské styky se zahraničními partnery však musí schválit vláda. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí BIS Jan Šubert, v případě nebezpečí jsou schopni spolupracovat i s dalšími partnery.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Petr Doležel, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme