Pro Libyi, Egypt nebo Irák je rok 2012 výzvou. Otázkou zůstává Sýrie

Neklidný rok má za sebou celý arabský sever Afriky i státy Blízkého východu. Libye svrhla dlouholetého vůdce Muammara Kaddafího a Egypt po odchodu Husního Mubáraka pořádal první demokratické volby. Nejistý je po odchodu amerických jednotek vývoj v Iráku. Do země nedávno vpustila pozorovatele Ligy arabských států Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Sýrii | Foto: Bassem Tellawi | Zdroj: ČTK

Právě v Sýrii je v současnosti nejnapjatější situace, a podle prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera tak nelze očekávat klid v celém regionu i směrem dál na východ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider

„To, co se odehrává v Sýrii, je klíčové, ale právě proto, že je to klíčové, tak nemám moc jasné vyhlídky. Protože to, co se děje, nemá moc jasné kontury, nemá moc jasné východisko,“ řekl ve Světě o deváté Schneider.

Neznámý je i vývoj v Iráku, který nedávno opustili poslední vojáci Spojených států. Podle Schneidera i tady platí známé dilema, že přítomnost zahraničních sil může pomoci bezpečnosti v zemi, část společnosti si ji ale může vykládat jako okupaci. Když tam však cizí jednotky přítomny nejsou, hrozí nebezpečí rozvratu.

Důležitou zemí v regionu je i Írán, který čelí dalším sankcím od Evropské unie kvůli svému jadernému programu. Jiří Schneider říká, že v případě Íránu jsou klíčovými hráči Rusko a Čína, kteří dosud blokovali efektivnější postoj mezinárodního společenství vůči Íránu.

To se ale prý může změnit. „Írán je důležitým hráčem v zemích, na kterých jak Číně, tak Rusku záleží – teď bych zmínil jenom Sýrii, a na druhé straně země na východ od Íránu směrem k Číně,“ uvedl Schneider.

Neklidný rok má za sebou také Libye. Podle Schneidera zde bude důležité zapojení lidí a nastolení vlády práva.

Simona Bartošová, Radka Holasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme