Propuštění atentátníka z Lockerbie je pro britskou politiku smutnou kapitolou

Britská televize BBC přinesla po dvou letech první záběry libyjského atentátníka Abd al-Báseta Mikráhího, který byl v srpnu 2009 propuštěn předčasně ze skotského vězení, protože trpěl rakovinou prostaty. Podle lékařského dobrozdání mu tehdy zbývaly jen tři měsíce života. V Británii se pak objevily dohady, že za Mikráhího propuštěním byly jiné než humanitární důvody. Televizní záběry nicméně potvrdily, že je těžce nemocný a zbývá mu patrně jen několik týdnů života, což v rozhovoru pro BBC řekl i Mikrahího syn Chálid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

„Chci, aby všichni, hlavně ve Skotsku, viděli, že můj otec je vážně nemocný, protože někteří o tom pochybují a říkají, že ani není doma,“ řekl Chálid Mikrahí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích Británie a Libye mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka

Záběry televize BBC znovu otevřely otázku, zda Mikráhího propuštění souviselo s velkým kontraktem pro britskou ropnou společnost BP. Bývalý libyjský ministr zahraničí Abdelati Obejdí však popírá, že Mikráhího propuštění bylo hlavní podmínkou.

„Byly určité narážky v tom smyslu, že jeho propuštění pomůže, ale nebyla to žádná podmínka,“ uvedl Obejdí.

„Ukazuje se, že k těm dříve tajným materiálům se velice často dostávají novináři, ať už američtí nebo britští, kteří jsou namístě. A jakkoliv jsou v Tripolisu také britští diplomaté, zpravodajci a asi také vojáci z jednotek SAS, zdá se, že alespoň tuto část předávání vlády pod kontrolou. Pro Británii, její politiky i tajné služby je to velmi nepříjemné,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka.

„Pro leckteré britské politiky se místo zadostiučinění dostavuje pocit trapnosti a nepřípadnosti dřívějších komentářů. S Mikráhího smrtí se uzavře kapitola, která byla pro Británii smutná a na kterou někteří britští politici nebudou moci být pyšní,“ pokračuje Kytka.

Britský premiér David Cameron také oznámil, že ustaví komisi, která přešetří vztahy mezi britskou zpravodajskou službou MI6 a tajnou službou režimu Muammara Kaddáfího a má přezkoumat také údajný britský podíl na mučení v libyjských věznicích.

Helena Berková, Ivan Kytka, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme