Protiraketová základna by sloužila i k ochraně Evropy

Americká rozvaha o možném využití vojenských prostor v Česku nebo Polsku pro stavbu protiraketové základy bude hotová do konce srpna. K tomuto závěru dospěli čeští a američtí odborníci, kteří ve Washingtonu konzultovali možnost umístění takové základny na našem území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení ŘS ERINT

Odpálení ŘS ERINT | Foto: GlobalSecurity.org

Také závěrečný den konzultací našich expertů potvrdil, že umístění protiraketové základny v Česku by pro nás mělo pozitivní dopad.

"Zcela jasně nová věc byla, že tato základna bude sloužit i k obraně evropského prostoru," řekl Českému rozhlasu ve Washingtonu náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Naši odborníci projednali také ekonomickou stránku budování americké základny.

"Americká strana bere vážně to, že pokud by se stavba prováděla v České republice, tak se české firmy budou podílet na konkrétní výstavbě," připomněl Pojar. Závěry konzultací ve Washingtonu předloží čeští experti naší vládě a parlamentním výborům.

Britské Timesy uvádějí, že američtí experti začali diskrétně prověřovat možnost instalace protiraketového systému na britských ostrovech. Důvodem jsou výhrady k zařízení, které se mezi českou a polskou veřejností objevují.

Washington chce rozmístit v Evropě do roku 2011 radary a deset protiraketových střel, které by zneškodnily případné nepřátelské rakety vypálené z rizikových zemí, za které USA nyní považují hlavně KLDR a Írán.

Češi a Poláci jsou podle průzkumů většinou proti stavbě raketové základny ve své vlasti. Většina Čechů podle agentury STEM rozhodně požaduje, aby se o případném umístění základny rozhodlo v lidovém hlasování.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme