První kolo voleb v Brazílii vyhrála Rousseffová, druhý je Neves

Souboj dvou žen o prezidentský úřad v Brazílii se nekoná. Do druhého kola postoupila současná prezidentka Dilma Rousseffová, ale utká se s mužem, kandidátem sociální demokracie Aéciem Nevesem. Až třetí skončila Marína Silvová, křehká žena, známá jako ochránkyně pralesa a v poslední době i bojovnice za čistší politiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do druhého kola postoupili Dilma Rousseffová a Aécio Neves | Zdroj: Reuters

V Brazílii budou mít zase volební „clássico": strana dělnická proti sociálně demokratické. Jejich kandidáti na prezidenta byli v posledních 20 letech vždy na prvních dvou místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

První kolo brazilských prezidentských voleb sledoval v Riu de Janeiro zpravodaj David Koubek

„Volil jsem Dilmu Rousseffovou," říká prodavač Marcos Vieira. Líbí se mu, že pokračovala v sociálních programech prezidenta Luly - a doufá, že ten se jednou vrátí. Zásluhy vládě Dělnické strany neupírá ani specialistka na sociální sítě Mariana Oliveirová.

I tak chce ale změnu. Dosavadní vláda se podle této věrné voličky sociální demokracie nestarala třeba o školství. Věří, že Aécio Neves teď dokáže zastavit zdražování a vrátit zemi hospodářský růst.

Elektronické volební urny a žádné selfie

Volby se neobešly bez různých větších či menších konfliktů. Místo přebírání hromádek volebních lístků se za plentou vymačkají čísla v na elektronické volební urně.

V prvním kole získala Dilma Rousseffová, a to se 41,5 procenta hlasů. Na druhém místě se umístil Aécio Neves se 33,6 procenta hlasů. Do druhého kola nepostoupila Marina Silvaová, která s 21,3 procenta hlasů skončila na třetím místě.

Například ve volební místnosti na třídě Panny Marie Copacabanské žádné problémy nezaregistrovali.

Ale jinde ano. Například v hlavním městě Brasílii se protáhly volby kvůli nefunkčním urnám. Byly to paradoxně ty modernější - se čtečkou otisků prstů.

S moderní technikou je vůbec problém. Například za pořizování takzvaných selfie hrozí až rok vězení nebo veřejné práce.

Pár jich na internet uniklo, ale vrchní volební soud byl benevolentní. A protože k volbám musí všichni, slaví úspěch více či méně alternativní kandidáti

První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrála podle očekávání úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová | Foto: Reuters

Neúspěch Mariny Silvaové

Předvolební průzkumy přičítaly značné šance Marině Sivaové, ale nakonec do druhého kola nepostoupila. Kandidatury se ujala po úmrtí kandidáta socialistické strany na prezidenta Eduarda Campose, s nímž kandidovala na viceprezidentku.

Campos zemřel při letecké nehodě 13. srpna, Silvová další týden přijala kandidaturu a rázem se vyšvihla z jeho 10 procent na skoro 30 procent v průzkumech. Jenže vytrvale klesala a trend nezastavila.

Rozhodnout mohly asi i různé přehmaty v předvolební kampani, to, že změnila program ve dvou bodech, a hlavně i poměrně ostrý tlak až útoky ze strany prezidentky a jejích poradců, tlak v předvolební kampani, ale i nakonec z druhé strany od Aécia Nevese.

V debatách působila Silvaová celkem přesvědčivě a stále hájila čistou politiku bez korupce.

Kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu Aécio Neves, | Foto: Reuters

Už podruhé zasedne v parlamentu klaun

Strana pracujících prezidentky Dilmy Rousseffové vládne zemi skoro 12 let. Největší úspěch měla na severu a severovýchodě Brazílie, tedy regionech s větším zastoupením chudšího obyvatelstva.

Podle průzkumu 73 procent osob nevěří kandidátům. Možná i to je důvod, proč klaun Tiririca byl znovuzvolen poslancem se druhým absolutně největším počtem hlasů v celé zemi.

A také proč měl velký úspěch třeba v senátních volbách dosavadní poslanec, fotbalista Romário.

Prezidentské volby v Brazílii - přehled kandidátů | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme