Ptačí chřipka se dál šíří do střední Evropy

Dalších deset labutí podlehlo viru H5N1 na německé Rujáně. Spolková republika proto dneškem počínaje zakázala chovat drůbež pod širým nebem. Po nálezech nakažených ptáků na německé Rujáně roste znepokojení také v sousedním Polsku. Polští epidemiologové nebezpečný virus u nalezených mrtvých labutí zatím neprokázali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labutě na vodní ploše Draždiak na největším bratislavském sídlišti Petržalka

Labutě na vodní ploše Draždiak na největším bratislavském sídlišti Petržalka | Zdroj: ČTK

Lidé hlásí policii každou uhynulou vránu, labuť nebo holuba. Ornitologové upozorňují, že to není potřeba. Na konci zimy ptáci často hynou nedostatkem potravy a vysílením. Nebezpečný virus H5N1 je schopná odhalit jediná laboratoř v Polsku, a ta už teď nezvládá vyšetřit všechny ptáky, které lidé přinášejí.

Veřejnost uklidňuje i ministr zdravotnictví Zbygniew Religa. Podle jeho slov by se lidé měli bát spíš běžné chřipky, na kterou ročně umírají desítky lidí. "Nebezpečí nakažení chřipkou existuje. Jde ale o normální chřipku," připomíná profesor Religa.

Česku se zatím jakýkoli případ ptačí chřipky vyhýbá. Hlavní hygienik Michael Vít potvrzuje, že i kdyby se objevil, případná ochranná opatření budou dostatečná.

"Existuje Světová zdravotnická organizace a Světová organizace na ochranu zvířat. Ta velmi podrobně monitoruje všechny možné cesty nákazy. V případě, že by se tyto cesty potvrdily, byla by samozřejmě přijata velmi přísná veterinární opatření," řekl Českému rozhlasu Vít.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme