V Rakousku 26. prosince začne třetí ‚lockdown‘. Zavře většina obchodů a některé služby

Rakousko zavede od konce příštího týdne přísná plošná opatření proti šíření koronaviru. Od soboty 26. prosince nebudou smět otevřít obchody kromě těch, které prodávají zboží každodenní potřeby. Znovu uzavřeny budou i některé služby. Školy přejdou od 7. do 15. ledna na distanční výuku. Oznámil to v pátek rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Sebastian Kurz | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Otevření lyžařských areálů má být věcí jednotlivých spolkových zemí. Na lanovkách má každopádně platit roušková povinnost.

Rakousko se kvůli trvale vysokým nárůstům nově infikovaných koronavirem uzamkne po 11 dnech do dalšího, už třetího takzvaného lockdownu, kdy bude omezena velká část služeb s cílem omezit setkávání lidí.

Rakousko od Štědrého dne otevře skiareály. Na turisty z rizikových oblastí ale čeká povinná karanténa

Číst článek

V zemi se opět uzavře většina obchodů a otevřít budou smět opět 18. ledna společně s restauracemi, školami, muzei a divadly, uvedla rakouská vláda v dnešním prohlášení. Restaurace či hotely, které podle původních plánů měly 7. ledna otevřít, tak zůstanou zavřené déle.

Až do 24. ledna bude lockdown platit pro lidi, kteří nebudou otestováni na koronavirus během druhé fáze hromadného testování ve dnech 15. až 17. ledna. Agentura APA píše, že účast na tomto testování vlastně nebude dobrovolná, protože kdo bude chtít od 18. ledna navštěvovat obchody, kulturní zařízení nebo restaurace, bude se muset prokázat negativním testem.

„Je to jediná možnost, jak v dobách pandemie opět otevřít turismus, kulturu a gastronomii, a zároveň zabránit tomu, aby čísla opět explodovala,“ řekl k opatřením Kurz na tiskové konferenci. Zdůraznil, že Vánoce ještě Rakušané stráví, „jak bylo plánováno“, ale poté budou opatření zpřísněna, aby se stlačil počet nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel za sedm dní pod stovku.

Rakouská vláda uvolnila předchozí restrikce po pouhých třech týdnech platnosti 7. prosince. Otevřít opět mohly obchody a školy, zatímco gastronomické provozy a hotely zůstaly zavřené. Epidemii se přibrzdit nepodařilo. V poslední době přibývá přibližně 2600 nově infikovaných denně a téměř 120 mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme