Rakousko i nadále za český vstup do Evropské unie

Rakousko bude i nadále podporovat rozšiřování Evropské unie, ale zároveň bude požadovat nejvyšší bezpečnostní standardy pro jaderné elektrárny v zemích Evropské unie nebo v kandidátských státech. Takové je stanovisko rakouského velvyslanectví v Praze v reakci na výsledky podpisové akce Veto proti Temelínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakouské referendum | Foto: ČTK/AP

Jak Českému rozhlasu řekl tiskový mluvčí zastupitelského úřadu Gregor Schusterschütz, petici sice podepsalo téměř milion lidí, ale podle průzkumů je až osmdesát procent rakouských voličů proti jaderné energii jako takové. "To znamená, že většina protivníků jaderné energie nepodepsala petici a myslím, že to je velice důležitý výsledek. A to ukazuje, že většina Rakušanů jednoznačně odmítá vetování vstupu České republiky do Evropské unie, ale že velká část rakouského obyvatelstva má strach z jaderné energie. To je pro nás pokyn."

Protitemelínského hlasování, které trvalo celý minulý týden, se zúčastnilo 915 tisíc 220 Rakušanů. To je asi 15 procent voličů. Podle odhadu expertů připadá zhruba polovina hlasů na konto kampaně, kterou vedl deník Neue Krone Zeitung. Rakouská vicekancléřka a šéfka krajně pravicové strany Svobodných Susanne Riessová-Passerová označila výsledky za jednoznačný úspěch. O Temelínu by se podle ní mělo jednat s novou vládou, která vzejde z letošních parlamentních voleb v Česku. V rakouském parlamentu se při projednávání petice budou Svobodní snažit prosadit přijetí zákona, podle kterého by Rakousko řeklo ano vstupu Česka do Evropské Unie až poté, co skutečně dojde k trvalému odstavení Temelína.

Ohlasy na výsledky rakouského podpisového referenda proti Temelínu naznačují rostoucí napětí uvnitř rakouské vládní koalice. Nálada na prvním zasedání vlády po oznámení výsledků byla podle agentury APA skutečně napjatá. Obě koaliční strany trvají na svém. Lidovci odmítají pokusy vetovat vstup České republiky do Evropské unie, zatímco Svobodní chtějí hrozbu veta zachovat.

Výsledek podpisové akce podle evropského komisaře Güntera Verheugena potvrdil, že Rakušané sice nemají rádi jadernou energii, ale nechtějí poškodit své vztahy s Prahou. Přístupové rozhovory Unie s Českou republikou poběží dál podle plánu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jitka Malá, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme