Rakousku vládne staronová koalice lidovců a svobodných

Rakousko má konečně novou vládu. Úřadu se dnes ujala obnovená koalice lidovců se stranou svobodných pod vedením kancléře Wolfganga Schüssela. Dohoda staronových vládních stran přišla po třech měsících zdlouhavých vyjednávání, kterým předcházely listopadové předčasné volby do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Klestil a Wolfgang Schüssel | Zdroj: ČTK

Co se nepodařilo po dlouhé tři měsíce, zvládli teď lidovci a svobodní za jediný týden. Předsedové obou stran Wolfgang Schüssel a Herbert Haupt už dnes dopoledne společně informovali o svém úmyslu spolkového prezidenta Thomase Klestila, který pak odpoledne novou vládu slavnostně jmenoval.

Devadesát šest dnů po mimořádných volbách je sestaven nový kabinet, v jehož čele opět stojí spolkový kancléř Wolfgang Schüssel. Do funkce vicekancléře a současně ministra sociálních věcí jmenoval šéfa strany svobodných Herberta Haupta. Nový kabinet má dvanáct ministrů a šest státních tajemníků. Je mezi nimi i starší sestra Jörga Haidera Ursula Haubnerová, která dostala na starosti odbor sociálních záležitostí.

Svobodní ztratili významný post obrany, který po Herbertu Scheibnerovi (FPÖ) převezme tyrolský politik ÖVP Günther Platter. Ministryní zahraničí zůstala Benita Ferrerová-Waldnerová (ÖVP). Pro Česko významný resort zemědělství a ekologie, pod který spadá boj i proti Temelínu, povede Josef Pröll (ÖVP), který vystřídá Wilhelma Molterera.

Při prezentaci svého nového týmu se Wolfgang Schüssel jasně přihlásil k myšlence sjednocené Evropské unie a vyzvedl důležitost jejího rozšíření. "Je to bezpochyby historická šance a my jí chceme využít ve prospěch Rakouska," řekl kancléř Schüssel.

Dohoda ÖVP a FPÖ následuje po třech měsících zdlouhavých jednání o podobě příští vlády, kterým předcházely listopadové předčasné volby do sněmovny. Rozpad předchozího kabinetu způsobila vnitrostranická krize FPÖ, kterou vyvolala šedá eminence strany, kontroverzní populista Jörg Haider.

Opoziční strany, sociální demokraté a Zelení, předpovídají obnovené vládní koalici krátkou budoucnost. Také větší část občanů by podle průzkumů dala přednost tradiční velké koalici sociálních demokratů a lidovců.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme