Rakušané mohou od rána říct své "ne" Temelínu

Od pondělka mohou Rakušané vyjádřit svůj nesouhlas s jihočeskou jadernou elektrárnou v celostátním lidovém hlasování Veto proti Temelínu. V této celostátní petiční akci, prosazené nacionalistickou stranou Svobodných, se nehlasuje "pro" nebo "proti" předloženému návrhu, ale pouhá účast znamená "pro". Během osmi dnů tedy přijdou k urnám jen ti, kteří svým podpisem hodlají předložené požadavky podpořit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider

Jörg Haider | Zdroj: ČTK

Po celém Rakousku jsou od pondělního rána otevřeny, většinou na magistrátech, volební místnosti, v nichž mohou Rakušané, kteří mají volební právo, odevzdat svůj hlas proti temelínské elektrárně. Sdělovací prostředky masově prezentují toto hlasování lidu jako pokus nacionalistické strany Svobodných o vetování vstupu České republiky do Evropské unie.

Odmítavý postoj k podpisovému referendu opět potvrdili představitelé rakouských politických stran vyjma Svobodných. Lidovecký kancléř Wolfgang Schüssel zvláštním dopisem doporučil svým stranickým kolegům, aby petici nepodepisovali. Předseda rakouské sociální demokracie Alfred Gusenbauer označil petici za vědomé klamání veřejnosti. Zdůraznil, že ve skutečnosti není akce namířena proti Temelínu, ale proti rozšiřování Evropské unie. Také předseda rakouských Zelených Alexander Van der Bellen zopakoval své pochybnosti o referendu a označil ho za kontraproduktivní.

Hornorakouští odpůrci atomu dopoledne narychlo svolali tiskovou konferenci, na níž se překpapivě vyjádřili pro podepsání petice, i když několikrát zdůraznili, že veto odmítají a usilují o alternativní nabídku pro Českou republiku.

Jestliže se v této akci shromáždí 100.000 platných podpisů, bude mít podle zákona parlament povinnost o tématu jednat, nebude však nijak vázán přijmout usnesení v podobném smyslu. Pokud požadavky Svobodných podpoří alespoň 15 procent voličů, což znamená zhruba 800.000 podpisů, mohli by si Svobodní v této otázce nárokovat v souladu s koaliční smlouvou vypsání řádného celostátního referenda. Tato varianta je však pro jejich koaličního partnera - lidovce, kteří jednoznačně podporují vstup Česka do EU a odmítají ho jakkoli spojovat s Temelínem, nepřijatelná.

Šéf české diplomacie Jan Kavan pro pondělní vydání rakouského týdeníku Profil zdůrazňuje, že podpisové referendum proti Temelínu postoj Prahy nikterak nezmění. Jak informuje z Vídně zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu Marie Woodhamsová, podle Kavana by mohlo ale negativně ovlivnit vztahy mezi ČR a Rakouskem. "Nemůžeme souhlasit s referendem, které má protičeské rysy. To by mohlo mít velmi negativní důsledky pro rakousko-české vztahy, ale i pro vnímání Rakouska v evropském až světovém politickém kontextu."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: J. Kavan k podpisovému referendu

Ani český velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša si rozhodně nemyslí, že by rakouské podpisové referendum mělo pro nás nějakou právní závaznost. "Politická závaznost je asi taková, že záleží na tom, kolik lidí se zúčastní, a zůčastní-li se určité velké množství, může se to změnit ve skutečné referendum, které by pak politickou závaznost mělo v dalším kole," uvedl Gruša. Rakušané mají podle něj k dispozici o otázkách spojených s jihočeskou jadernou elektrárnou hlavně neobjektivní informace. "Mají dostatek informací, ale skoro všechny se dělají v rámci jakési mediální kampaně, kde se mluví o šrotovém reaktoru bez jakékoliv věcné podstaty a žádná věcná argumentace skoro nepomáhá."

Kvůli podpisovému referendu "Veto proti Temelínu", které v pondělí v Rakousku začíná, odložila česká vláda cvičení Zóna 2002. Jeho tématem měla být simulace havárie v jaderné elektrárně a prověření plánů ochrany obyvatel v 13kilometrové zóně kolem Temelína při mimořádné události.

Cvičení je podle tiskového mluvčího ministerstva zahraničních věcí Aleše Pospíšila odloženo na březen především kvůli tomu, aby nebylo špatně interpretováno. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu: "Stoprocentní bezpečnost Temelína byla, je a musí být prioritou tohoto státu." Na druhou stranu si myslí, že je jedno koná-li se cvičení v lednu nebo březnu. Jeho průběh v době konání referenda by sice nebyl tragédií. "Ale je-li tady tato možnost, proč ji z taktického, nebo psychologického hlediska nevyužít," zdůraznil Aleš Pospíšil.

Milan Kopp, Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme