Ratifikace euroústavy musí pokračovat, shodují se premiéři visegrádské čtyřky

Proces ratifikace evropské ústavy musí proběhnout až do konce. Dohodli se na tom premiéři zemí visegrádské čtyřky - Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska na výročním summitu v polském Dolním Kažiměři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři J. Paroubek, J. Tymošenková a M. Belka | Zdroj: ČTK

Vlády zemí visegrádské čtyřky mají podobný, ne-li stejný názor na příčinou současné krize v Unii, řekl český premiér Jiří Paroubek. Unii chybí silná vize budoucnosti. Hlasování ve Francii a Nizozemsku byla spíše odrazem vnitřních poměrů než komentářem obyvatel těchto zemí k obsahu evropské ústavy, shodli se účastníci summitu.

Prubířským kamenem bude podle jejich názoru schválení finanční perspektivy Unie, tedy rozpočtu na léta 2007 až 2013. Premiéři očekávají, že se podaří dosáhnout kompromisu. Unie tím dokáže, že je přes veškeré problémy schopná normálně fungovat. Musí ale projít reformou. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda k tomu dodal, že Slovensko takovou reformou prošlo a nyní se už začínají objevovat kladné účinky ozdravení hospodářství.

Premiéři visegrádských zemí se vyslovili pro pokračování diskuse o dalším rozšíření Unie. Podle maďarského premiéra Ference Gyurcsányho by Chorvatsko mohlo na podzim zahájit předvstupní jednání. Hostem summitu byla také ukrajinská premiérka Julia Tymošenková. Té se dostalo ujištění, že země visegrádské čtyřky na Ukrajinu nezapomínají.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme