Řecko má naději na novu vládu, socialisté získali podporu Demokratické levice

Patová situace po řeckých volbách bude mít možná nakonec řešení. Socialisté (PASOK), kteří se jako třetí v pořadí snaží sestavit novou vládu, získali podporu menší strany Demokratická levice. Její šéf Fotis Kouvelis chce ale výměnou za podporu vlády garance, že Řecko zmírní úsporná opatření, ke kterým se dříve zavázalo Evropské unii výměnou za finanční pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápějící se Řecko | Foto: Free Digital Photos, Duron123

Lídr socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos dnes o návrhu Demokratické levice jednal se šéfem konzervativců Antonisem Samarasem, jehož strana Nová Demokracie má v parlamentu nejvíce křesel.

Samaras stále věří, že nová vláda může vzniknout. Společně s konzervativci by socialisté a Demokratická levice měli v parlamentu většinu.

Demokratická levice ale požaduje, aby ve vládě byly i strany, které jsou proti úsporám, jako třeba strana Radikální levice SYRIZA. Ta však dosud odmítala být v jakékoli vládě, která by chtěla nadále škrtat v rozpočtu.

Vláda by ale měla většinu i v tom případě, že by ji s podporou Demokratické levice vytvořily jen Nová demokracie a PASOK. Je ale otázkou, jestli je výrazné zmírnění podmínek záchranného plánu reálné. Evropská unie dává najevo, že Řecko musí výměnou za pomoc tvrdě šetřit.

O osudu koaličních jednání by se podle analytiků mělo definitivně rozhodnout v pondělí.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme