Rekordně vzedmutý Dunaj hrozí v Maďarsku zaplavit i tradičně bezpečné obce
Přímo úměrně stoupající hladině Dunaje stoupá také napětí maďarských občanů, jestli i je zasáhne záplavová vlna. Rekordně vysoký Dunaj totiž hrozí zatopit i obce, které při dřívějších povodních zůstávaly v suchu. Na severovýchodě země u hranic se Slovenskem už veletok překonal maxima z roku 2002. Kulminace se očekává v pondělí.
Historicky nejvyšší hladiny Dunaj dosáhl už ráno, výška záplavové vlny se má ovšem ještě výrazně zvyšovat.
Na horním toku řeky se po celý den intenzivně zvyšovaly a zpevňovaly hráze. Práce v terénu osobně řídí premiér Viktor Orbán. Podle něj budou do večera všechny hráze dostatečně vysoké.
Úřady mají zatím vše pod kontrolou, ale o evakuačních plánech pro sever Budapešti už přestaly mluvit jako o pouhé teoretické možnosti.
Přímo z budapešťských břehů Dunaje se do vysílání Radiožurnálu přihlásil spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsekk
Voda v centru Budapešti má podle našeho spolupracovníka v hlavním městě Maďarska ještě výraznou rezervu. Magickým číslem je 915 – právě do výšky 915 centimetrů by totiž mělo být všechno v pořádku.
A k této hranici zbývají na nábřeží u parlamentu ještě zhruba dva metry. Řeka dosud zalila spodní nábřeží a třetinu schodů vedoucích do parlamentu. Hladina by v Budapešti podle nejnovějších odhadů měla vystoupat do výšky 895 centimetrů.
V Maďarsku navyšují hráze, čekají povodňovou vlnu na Dunaji
Číst článek
Na severní budínské straně metropole ale není do budoucna vyloučená evakuace tisíců lidí. Už včera primátor mluvil o tom, že na případné vystěhování je připraveno až 55 tisíc tamních obyvatel.
Mezinárodní tisk píše i o hrozbách, které představuje odkaliště červeného bahna v městě Almásfüzitő. Odborníci to ale vyvracejí. Místo zkontrolovali a žádný zdroj nebezpečí prý neodhalili.