Rio má plovoucí vánoční strom, který se pyšní zápisem v Guinnessově knize rekordů

V Rio de Janeiru se se začátkem adventu znovu rozsvítil velký vánoční strom. Obrovská atrakce financovaná největší brazilskou pojišťovnou světly nešetří - jsou na ní více než tři miliony sto tisíc lampiček. Celá pětisettunová konstrukce pluje na obřích pontonech a osvětluje široké okolí. Na slavnostní rozsvěcení stromu se přišly podívat tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom v Rio de Janeiru. Největší úspěch u diváků měl kromě ohňostroje motiv slunečního svitu | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Na několikakilometrovém korzu kolem laguny v jižní části Rio de Janeira se chodí běžně o víkendu na procházky, běhá se tu a jezdí na kole. Teď v podvečer je to ale jiné. Je tu plno. Nedá se tu hnout. Jsou tu rodiny s malými i většími dětmi, starší lidé, milenecké páry.

Malá holčička prozrazuje, proč tu všichni jsou. Kvůli vánočnímu stromu. Ona ho uvidí poprvé. Když tato tradice vznikla, byla malá i její maminka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plovoucím vánočním stromě v Rio de Janeiru natáčel zpravodaj David Koubek

Atmosféru rozehřál ještě více koncert, teď se ale všichni dívají směrem k laguně, začal velkolepý ohňostroj a na ocelové konstrukci vysoké jako 28patrový dům se rozsvěcí víc než tři miliony elektrických svíček, bliká přes 2000 stroboskopů a 120 kilometrů světelných hadů.

„Bylo to krásné, nádherné. Všechno se rozsvítilo, i všechno v nás,“ říká Marcio, jeden z dospělých přihlížejících, který přijel metrem s dětmi.

Všichni poslouchají koledy, které reproduktory ve stromu hrají. Přizvukuje i starší dáma Gabriele. Je dojatá. Je to krásné období míru a spojení. Podle ní stojí za to obětovat čas a přijet právě sem.

Vánoční strom v Rio de Janeiru. Na stromu svítí 3,1 milionu miniaturních lampiček. Konstrukce váží 540 tun | Foto: David Koubek

Námětem pro letošní, už 19. světelný strom v Rio de Janeiru je světlo. Třeba světlo vánoční komety - na stromku se proto postupně rozsvěcují. Nebo světlo hvězd. Také je to světlo domova, které do obydlí proniká okny - na konstrukci se v další fázi postupně rozsvěcí okna různých velikostí.

Vánoční strom v Rio de Janeiru. Rozsvícení stromu předcházel koncert vánoční i méně vánoční hudby | Foto: David Koubek

Největší úspěch ale má sluneční světlo, představované sluncem a paprsky, které nejdřív postupně sálají k vrcholu, aby pak slunce zapadlo za hladinou a strom se rozsvítil do modré noční barvy.

Lidé mohou k této atrakci v Rio de Janeiru chodit celou adventní dobu.

Vánoční strom v Rio de Janeiru. Kolem vodní plochy Lagoa bylo na začátek adventu opravdu plno | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme