Ruská opozice vyzývá EU k sankcím proti Putinovi

Ruská opozice apeluje na Brusel, aby přijal sankce vůči nejvyšším ruským představitelům. Jeden z hlavních lídrů opozice Boris Němcov vyzval vlády Evropské unie, aby do svých zemí zakázaly vstup ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml | Foto: Petr Jansa

Němcov strávil uplynulých 14 dnů ve vězení, kam ho soud poslal za neuposlechnutí výzvy policie. Někdejší ruský vicepremiér ale tvrdí, že zatčení bylo zinscenované. Lídr opozičního hnutí Solidarita označuje své odsouzení za další důkaz toho, že v Rusku neexistuje nezávislá justice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Moskvy se přihlásila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Někdejší vicepremiér z éry Borise Jelcina v 90. letech tvrdí, že byl zatčen a odsouzen na základě smyšlených obvinění, která soudkyně přijala na popud nejvyšších politických míst.

Před možným přerušením kontaktů EU s ruským premiérem Vladimirem Putinem varoval i ruský list New Times. Upozornil, že právě takovou dohru by mohl mít soudní proces s finančním magnátem Michailem Chodorkovským, který západ označuje za zpolitizovaný.

List s odvoláním na jednu z poslankyň Evropského parlamentu upozorňuje, že ruský premiér by se mohl ocitnout na černém seznamu osob, které nebudou smět cestovat do Evropy. Předním ruským představitelům by také mohly být zmraženy účty v západních bankách.

Mluvčí dolní komory ruského parlamentu Boris Grizlov označil obavy ze sankcí proti ruským představitelům za neopodstatněné. Evropské poslance vyzval, aby se nejdříve s kauzou Chodorkovského podrobně seznámili.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme