Sankce EU proti Ukrajině by narušily jednání s východními státy. Česko by bylo zřejmě proti

Některé země Evropské unie by mohly požadovat zavedení sankcí proti ukrajinské vládě. Česko, Polsko a další státy by však takový návrh jednoznačně odmítly. Českému rozhlasu to před dnešní schůzkou ministrů zahraničí zemí EU řekl vysoce postavený diplomat, který si nepřál být jmenován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: Jan Rosenauer

Podle něj by s požadavkem sankcí mohly přijít státy, které jsou dlouhodobě skeptické ke sbližování EU se zeměmi bývalého Sovětského svazu, tedy k takzvanému projektu Východního partnerství.

Pro Francii, Španělsko nebo Itálii jsou mnohem větší prioritou vztahy se státy na severu Afriky. Tyto země také tradičně mají vstřícnější vztah k Rusku.

Případný požadavek na sankce vůči Ukrajině tak může podle vysoce postaveného diplomata být i snahou, jak Východní partnerství nabourat.

Ministři zahraničí Unie dnes zřejmě potvrdí, že Ukrajina nemůže počítat se změnami v plánované smlouvě o blízké politické a ekonomické spolupráci. Zároveň se na obědě sejdou se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a zřejmě se ohradí proti ruskému tlaku na Ukrajinu.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme