Sarkozy dal příkaz k vyhoštění cizinců-rebelů z Francie

Čím dál tvrdší je postup francouzské vlády proti přistěhovalcům, kteří rozdmýchávali v minulých dnech násilí v ulicích Paříže a dalších měst. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy nařídil vyhostit cizince odsouzené za výtržnosti. Dnes odpoledne dal Sarkozy prefektům příkaz, aby poslali z Francie všechny cizince, kteří byli odsouzeni za rebelie z posledních týdnů, a to se má týkat i cizinců s povolením k pobytu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční násilí v Paříži | Zdroj: ČTK

Za poslední noc násilí ve Francii ubylo a místní obyvatelé chtějí věřit, že je to počátek pozitivního obratu celé situace. Francie má od dnešní půlnoci vyhlášen výjimečný stav, to znamená kromě jiného, že je možné zakázat schůze, zavřít kavárny, kina, divadla nebo společenské místnosti a také mohou prefekti, pokud je to potřeba, vyhlásit noční zákaz vycházení.

Posledně jmenované opatření je velmi diskutované, ale jak se zdá, nakonec se s ním většina Francouzů smířila: podle dnes zveřejněného průzkumu ho podpořilo třiasedmdesát procent z nich. Takový zákaz mělo dnes například město Amiens. Ti, kterým je pod šestnáct, nemohli sami chodit ven bez doprovodu až do šesti ráno. Na vícero místech také platí, že se dětem nesmí prodávat benzín.

Vláda se tedy rozhodla jít tvrdě za svým cílem, což je samozřejmě úplný útlum pouličních bojů. Výsledek je prozatím ten, že se podařilo počet útoků snížit. Co se spálených aut týče, jejich počet za poslední noc klesl na polovinu proti té předešlé, bylo jich 617.

Mladíci se nicméně střetli s policií například ve městě Toulouse na jihu země, v Bordeaux po zásahu molotovovým koktejlem explodoval autobus, v Lionu se kvůli podobnému incidentu zastavila městská doprava a řádící rebelové také napadli ruské novináře. Na několika místech opět hořely domy, obchody, knihovna či nakladatelství.

Ve Francii se ale i tak hovoří o pozitivním obratu a dnešní noc ukáže, jestli se tímto směrem bude situace vyvíjet i nadále.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme