Sarkozy se v Izraeli setká s rodiči zajatého vojáka Šalita

S rodiči zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita se má setkat francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten přilétá v podvečer na dvoudenní návštěvu Izraele a Palestiny. S rodinou desátníka Šalita se už během jeho dvouletého zajetí palestinskými ozbrojenci solidárně sešla řada zahraničních činitelů. V případě návštěvy z Paříže má ale schůzka jeden význam navíc - Šalit totiž nemá jen izraelské, ale také francouzské občanství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikolas Sarkozy | Foto: Wikimedia

Ani předchozí snahy francouzských diplomatů ale nepřispěly k Šalitovu propuštění. Vyměněn má být na 450 Arabů držených v izraelských věznicích. V zájmu uspíšení jeho návratu k rodině jede v úterý izraelský premiér Ehud Olmert za egyptskými prostředníky do Káhiry.

Šalitovo propuštění z palestinského zajetí zamrzlo na neochotě Izraele propustit 30 extremistů ze svých věznic. Napsal to panarabský deník aš-Šark al-avsat. Izrael i Palestinci už se shodli, že voják se může vrátit ke své rodině výměnou za 450 Arabů, mezi kterými jsou i původci krvavých útoků na Židy. Zmíněných 30 jmen je prý ale pro Izraelce zcela nepřijatelných.

Francouzský prezident má v Izraeli na programu schůzky se všemi předními činiteli. Podle tisku chce židovský stát Sarkozyho přimět, aby zbrzdil sbližování Paříže se Sýrií - Sarkozy totiž například pozval syrského prezidenta Bašára Asada na středomořský summit do Paříže.

Před odletem z regionu se má Sarkozy v úterý setkat také s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme