Sessions vypovídá před výborem. Odmítl schůzky s Rusy během volební kampaně v USA

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions během úterního proslovu v senátním výboru řekl, že s ruskými představiteli se v souvislosti s loňskou prezidentskou kampaní nesetkal.

Washington (Aktualizováno: 21:39 13. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions vysvětluje schůzku s ruským velvyslancem | Zdroj: Reuters

Jeff Sessions vypovídá před senátním výborem pro tajné služby v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do loňské americké volební kampaně. Ministr odmítl tvrzení o své utajené třetí schůzce s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem, o které mluvil minulý týden před členy téhož výboru propuštěný ředitel FBI James Comey. Sessions zároveň před senátory obhajoval také odvolání výše zmíněného ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování Comeyho, jehož úřad ruskou kauzu objasňuje.

Před senátní výbor míří ministr spravedlnosti. Sessions chce reagovat na Comeyho

Číst článek

„Nikdy jsem se nesetkal s žádným ruským nebo dalším cizím představitelem v souvislosti s prezidentskou kampaní v USA či jinde," prohlásil Sessions během své úvodní řeči před členy výboru. Rovněž odmítl spekulace, že se loni na recepci v hotelu Mayflower, která navazovala na Trumpův první zásadní zahraničněpolitický projev, setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Senátorům řekl, že se sice loni s Kisljakem sešel dvakrát, ale odmítl, že by o těchto schůzkách lhal při svém lednovém nominačním vystoupení v Senátu, které předcházelo jeho schválení do funkce ministra.

V další části dnešního pohovoru se senátory ministr obhajoval odvolání Comeyho. Potvrdil, že Trumpovi doporučil, aby nyní již bývalého ředitele FBI zbavil funkce. Jako důvody uvedl pokles výkonnosti chodu FBI a nutnost změnit vedení této agentury.

Senátorům pak Sessions naznačil, že Comey porušil pravidla ministerstva spravedlnosti, pod které FBI formálně spadá, když Trumpa opakovaně informoval o tom, že není v ruské kauze vyšetřován. Samotné schůzky Comeyho s Trumpem nepovažuje za nic špatného, problém pak vidí jen v tom, že s prezidentem Comey hovořil o záležitostech vyšetřování.

Vyšetřování ruské role nedávno převzal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. V něj má Sessions důvěru a nijak do jeho práce zasahovat nehodlá, neboť se kvůli možnému střetu zájmů vzdal jakékoli účasti na vyšetřování ruské kauzy. Jeden z vysoce postavených prezidentových přátel, šéf mediální firmy Newsmax Chris Ruddy dnes přitom prohlásil, že Trump zvažuje Muellerovo odvolání. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či Sessionsův náměstek Rod Rosenstein shodně prohlásili, že pro odvolání Muellera není žádný důvod.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme