'Britští detektivové byli v šoku.' Sestra zabitého Čecha chystá podání k evropskému soudu

Rodina a přátelé Zdeňka Makara zabitého loni v létě na jedné z londýnských ulic dál věří ve spravedlnost. Sestra mrtvého Čecha se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, jak jí to doporučila česká diplomacie. Adéla Makarová strávila poslední hodiny v britské metropoli, kde se setkala i s vyšetřovateli případu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie. Ilustrační foto

Britská policie. Ilustrační foto | Foto: CC BY-SA 3.0, Kim Traynor

„Byli si možná i jisti, vlastně se to ani nebojím říct, že si byli jisti, že ten verdikt bude vražda. Byli v šoku od první chvíle, co byl vyřčen. Od detektivů mi chodily omluvné SMS, že tomu vůbec nerozumí a nechápou, kde byl ten problém," uvádí pro Radiožurnál sestra zabitého Čecha Zdeňka Makara, která od bratrovy smrti do Londýna pravidelně jezdí.

Její slova potvrzuje zástupce českého velvyslance v Británii Jan Brunner, který se jednání zúčastnil. Adéla Makarová teď chce co nejrychleji shromáždit potřebnou dokumentaci, včetně přepisu záznamu soudního líčení, aby se mohla obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Má na to šest měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sestra mrtvého Čecha se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Přímo v Londýně s ní mluvil zpravodaj Jiří Hošek

To je postup, který jí doporučil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Pomoc jí předběžně podle Brunnera přislíbili právě i britští detektivové, kteří na případu pracovali. Makarová je vděčná za pomoc českému státu, ať už ambasádě v Londýně nebo ministerstvu zahraničí v Praze.

„Pomáhají mi, chtějí do toho jít se mnou a já jsem za to hrozně vděčná. Nevím, kam bych to sama směřovala. Pomáhají mi, ať už se to týká právní pomoci, nebo podpory, možná mě to trochu uklidňuje. Jsem ráda, že se to projednává na politické úrovni. Myslím si, že to má větší váhu," říká pro Radiožurnál Makarová.

Petice

Denisa Janschová žije v Londýně 10 let a Zdeněk Makar byl její výborný kamarád. S osvobozujícím verdiktem nad člověkem, který způsobil jeho smrt, se taky nemůže smířit. Hodně úsilí teď vkládá do šíření petice adresované ministryni vnitra Amber Ruddové.

„Tou peticí chceme zjistit, že když půjdeme k evropskému soudu, jak se k tomu Británie postaví. Nejlepší by bylo, kdyby se úplně stáhla a za verdikt už se nijak neobhajovala," popisuje Janschová.

Český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka o případu nejnověji mluvil se šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem. Ten se o kauze nechal detailně informovat a vyjádřil pochopení pro postup české strany. Nabídl dokonce pomoc britských úřadů tam, kde to bude možné.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme