Severoatlantická aliance neplánuje útoky na cíle v Libyi

Severoatlantická aliance se nechystá v nejbližší době k zásahům v Libyi. Urychlila ale plánování akcí pro vynucení zbrojního embarga a pro zajištění bezletové zóny nad pobřežím Libye. To je výsledek jednání velvyslanců členských zemí NATO v Bruselu. Plánování operací v Libyi by měli vojenské složky Aliance dokončit během víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO. | Foto: Tomáš Adamec

Poslední rezoluce Rady bezpečnosti OSN dává možnost zajistit ochranu civilistů v Libyi všemi prostředky. Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil proto nevyloučil, že některé země to může vést k samostatným zásahům proti cílům v Libyi. Takové akce se ale neodehrají pod hlavičkou Aliance:

„Pokud někdo zasáhne v Libyi v nejbližších hodinách, pak to nebude Severoatlantická aliance. Jestli to bude jedna země nebo několik zemí v koalici je jiná věc.“

Podle Povejšila by to mohla být například koalice ‚ochotných‘ zemí.

Plánování akcí, mezi které ale nepatří údery proti pozemním cílům v Libye, by mohla Aliance dokončit v neděli. Rady velvyslanců při NATO se tedy sejdou i během víkendu.

Jakékoli rozhodnutí o zahájení operací by ale musela Aliance přijmout jednomyslně. V tomto případě je zvláště nejistý postoj Německa, které se v radě bezpečnosti zdrželo hlasování o rezoluci proti Libyi.

„Aliance dokončuje své plánování, aby byla připravená podniknout odpovídající akce k podpoře rezoluce Rady bezpečnosti,“ prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme