Slezák: pokud Kaddáfí emigruje, Libye se mohou zmocnit islamisté

Libyjský vůdce Muammar Kaddafí dnes v televizním vystoupení oznámil, že neodstoupí a svou zemi neopustí, raději zemře jako mučedník. Z vyvolání nepokojů obvinil zrádce, proti nimž je připraven zasáhnout silou. Při střetech bezpečnostních sil s demonstranty už podle pozorovatelů zahynuly stovky lidí. Stále se spekuluje o Kaddáfího plánovaném opuštění země. V takovém případě by se vedení země mohli ujmout radikální islamisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfí Libye demonstrace

Kaddáfí Libye demonstrace | Zdroj: ČTK

Podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka jsou zprávy z Libye neověřitelné, vypadá to však, že Kaddáfí má podporu už jen některých kmenů.

„Odvrátila se od něj velká část armády, také celé části země, například východ Libye s největším městem Benghází,“ říká Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák o budoucnosti Libye ve Stalo se dnes.mp3

Kaddáfí podle něj dospěl k názoru, že když už nemůže ovládnout celý stát, mohl by ho alespoň rozložit. Tyto informace citoval časopis Time a pocházejí od zdroje, který se pohybuje v Kaddáfího blízkosti. Kontaktovat jej měl člověk, který pracoval pro CIA.

„Kaddáfí by Libyjce donutil myslet na to, jak se jim za jeho vlády dobře dařilo. Například tím, že pouští z vězení islamisty a doufá, že zasejí do země chaos. Svým agentům údajně přikázal vyhodit do povětří ropovody, aby Libyjci věděli, co to znamená být bez Kaddáfího a bez příjmů z ropy,“ upřesňuje Slezák a dodává, že by se mohlo podařit protahovat občanskou válku.

Scénářů, jak by pokračovala situace v Libyi, pokud by Kaddáfí ze země skutečně odjel, by mohlo být několik. Podle Slezáka není nepravděpodobné, že by se vlády mohli ujmout islamisté, kteří jsou v zemi nezpochybnitelně silní.

Nejčernější scénář: Libyi by mohli převzít islamisté

„Obava z islamistů byla jedním z faktorů, který dával dohromady plukovníka Kaddáfího se Západem, protože obě strany měly islamisty jako společného nepřítele. Kaddáfí byl první muslimský vůdce, který se ostře postavil proti útokům 11. září,“ vysvětluje Milan Slezák.

Islamisté by podle něj ale při převzetí země mohli narazit na to, že je Libye vnitřně rozdělená. Západ země je historicky jiný, než východ, který kdysi patřil Egyptu a má jiné historické a kulturní tradice. Sever Afriky je navíc oblast, ve které působí sjednocená odnož Al-Kájdy, která by chtěla celou oblast spojit do jednoho islámského státu.

„Al-Kájda je velice nebezpečný protivník. Kdyby se jí podařilo uspět v Libyi nebo v Tunisku, bylo by to nesporně velice nepříjemné nejen pro sousedy, ale i pro Evropu,“ upozorňuje komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Jan Richter, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme