Čaputová vypíše referendum, Slovensko bude rozhodovat o změně ústavních podmínek

Slovensko čeká referendum o změně ústavních pravidel v otázce vypsání referenda o předčasných volbách, oznámila dnes prezidentka Zuzana Čaputová. Pro vypsání referenda byl předložen dostatek platných podpisů.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská vlajka

Slovensko se chystá na referendum (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prezidentka Čaputová v pondělí oznámila, že vypíše referendem minimálně s jednou otázkou. Pro vypsání referenda byl předložen dostatek platných podpisů, tedy 381 000, minimální počet platných podpisů je 350 000.

Slovenská vláda už nemá většinu v parlamentu, v současné krizi je to problém

Číst článek

Opoziční strany už delší dobu usilují o vypsání předčasných voleb. Proto žádali vypsání referenda se dvěma otázkami. Jedna se zabývala právě otázkou, zda změnit ústavní pravidla ohledně vypsání předčasných voleb a tedy i předčasného ukončení funkčního období parlamentu. Tato otázka je podle Čaputové v pořádku.

Opozice však požadovala vypsat referendum i s druhou otázkou, kde by lidé rozhodovali přímo o předčasném ukončení vládního mandátu. Podle prezidentky je tato otázka protiústavní a to kvůli rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, podle kterého není možné předčasně ukončit funkční období vlády referendem ani jiným způsobem, který není uveden v ústavě.

Čaputová také dodala, že pokud by referendum vypsala s oběma otázkami a v následku na jeho výsledek by nynější vláda podala demisi, neznamenalo by to automaticky předčasné volby. V parlamentu by totiž stále bylo stejné složení, ze kterého by mohla jmenovat vládu novou, nebo jmenovat vládu úřednickou.

Podle lídra opoziční strany Směr – SD Roberta Fica nevypsala prezidentka referendum s oběma otázkami a v požadovaný termín záměrně, jelikož by podle něj bylo za těchto podmínek úspěšné. „Neschopná vláda by musela podat demisi a my bychom směřovali k předčasným volbám,“ dodává.

Další opoziční strana Hlas – SD vyzívá přímo parlament, aby změnu ústavy sám schválil a celý proces urychlil.

Požadovaný termín referenda byl 29. října, aby se spojil s pořádáním komunálních voleb. Podle prezidentky však není možné do této doby referendum uspořádat, jelikož je potřeba dodržet lhůtu na přepočítání podpisů, která činí 30 dní a následně lhůtu na vypsání referenda, tedy 90 dní.

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme