Slovenský novinář, který odhalil kauzu Gorila, si tyká s mafiánským bossem

Slovensko řeší únik odposlechů telefonátů investigativního novináře Toma Nicholsona. Hlavní tvář loňských protestů proti korupční kauze Gorila si v nich tyká s údajným mafiánským bossem Jurajem Ondrejčákem, přezdívaným Piťo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha slovenského novináře kanadského původu Toma Nicholsona s názvem Gorila byla vyprodána za čtyři dny | Zdroj: ČTK

Nicholson to považuje za součást novinářské práce. Ilegální jsou podle něj naopak odposlechy samotné.

Nahrávky z odposlechů se objevily na anonymní webové stránce. Odkaz na ni poslal neznámý odesilatel slovenským médiím. Nicholson si s mafiánem tyká a očividně se dobře znají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o kauze odposlechů investigativního novináře Toma Nicholsona natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Já jsem běžně komunikoval s mafiány, minimálně od roku 2008 kvůli práci. Co se týká tykání, to patří ke konverzaci s těmito lidmi,“ vysvětlil Nicholson.

Juraj Ondrejčák, údajný šéf gangu Piťovců, je už dva roky ve vazbě. Letos v létě s členy jeho skupiny začal na Slovensku soud. Obžaloba je viní z nejrůznějších činů, od nelegálního ozbrojování až po drogové delikty.

Tom Nicholson píše o slovenské mafii dlouho. Bez dobrých vztahů s hlavními aktéry by to podle něj nešlo. „Já jsem psal nejvíc kritické články vůči Piťovi. A běžně mi volal druhý den a říkal, zda to bylo nutné. Nebo mi vulgárně nadával,“ dodal Nicholson.

Nicholson odhaduje, že odposlechy pořídila policie. Mluvčí policejního prezidia v Bratislavě Michal Slivka to ale zatím nepotvrdil: „V souvislosti s dalšími zveřejněnými nahrávkami je potřeba nejdříve prověřit, zda pocházejí z činnosti policejního sboru.“

Nejedná se o první únik informací z prostředí slovenské policie nebo tajných služeb za poslední dobu. Letos se stejným způsobem média dozvěděla i o tajné zprávě, která měla dokazovat tunelování vojenské tajné služby.

Ministr vnitra Robert Kaliňák by proto rád spustil nový systém kontroly odposlechů, aby se lépe daly vystopovat případné úniky informací.

„K jedné věci mě to nakoplo, abychom urychlili práce na novém systému, který by měl být centralizovaný,“ dodal ministr vnitra Kaliňák.

Novinář Tom Nicholson chce kvůli uniklým odposlechům podat trestní oznámení.

Vojtěch Berger, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme