Slovenský tisk o procesu s Karlem Hoffmanem
Slovenská Národná obroda uveřejnila rozhovor s bývalým komunistickým funkcionářem Karlem Hoffmannem, která má dnes nastoupit čtyřletý trest v pankráckém vězení. Prezident Václav Klaus se ještě rozhoduje, zda mu dá milost.
Hoffmannovi je 79 let a podle Klause je jeho případ velice specifický ještě nikdy prý hlavě státu nepřišlo tolik žádostí o milost. Hoffmann ale Národní obrodě řekl, že se cítí jako politický vězeň a milost prosit nebude.
Odsouzený muž v ranních hodinách 21. srpna, kdy začala sovětská okupace Československa, nařídil zastavit provoz televizních a rozhlasových vysílačů. Bratislavská Národná obroda mu položila několik otázek.
Cítíte se vinen?
Ne, protože nešlo o žádnou sabotáž. Vysílače měly tehdy mezi druhou a pátou hodinou v noci technickou přestávku. Já jsem jim nařídil pohotovost pro případ, že by chtěl vystoupit tehdejší prezident Ludvík Svoboda.
Byl podle vás režim před rokem 1989 totalitní?
Určitě ne, i když jsme se dopustili omylů a hloupostí. Pořád ale věřím, že kapitalismus nemá perspektivu tu mají jen socialistické myšlenky. Já sám jsem vědomě nikomu neublížil, a nechci milost, ale spravedlnost. Byl jsem odsouzen v politickém procesu, jsem nejstarší vězeň v České republice, mám patnáct vážných chorob a jsem připravený na všechno.
Německý list Tagesspiegel píše ve světle nedávného granátového útoku v centru Prahy o zdejší zločinnosti. Cituje z něj David Šťáhlavský.
Americký Washington Post bilancuje postoj západních států k humanitární katastrofě v súdánské provincii Dárfúr. Před čtyřmi měsíci americký prezident Bush žádal arabskou vládu Súdánu, aby okamžitě skoncovala s ničením afrických vesnic. Súdánská vláda vzápětí podepsala příměří, ale masakry civilistů pokračovaly, jako by se nic nestalo. Americký ministr zahraničí Colin Powell krátce nato telefonoval svému súdánskému protějšku, že se situace v Dárfúru nelepší, ale ani pak se zabíjení nezastavilo.
Úmysl súdánské vlády byl jasný: napolo vyhovět nátlaku mezinárodního společenství a současně pokračovat v likvidaci afrického obyvatelstva. Vláda demonstrativně potrestala arabské milicionáře, kteří napadali africké vesnice, ale místní svědkové uvádějí, že to byli často běžní kriminálníci vylovení z místních věznic, konstatuje dnešní Washington Post
Moskovskije novosti citují sdělení odborníků, že nejnebezpečnější týden tohoto roku proběhl mezi 25. červencem a prvním srpnem v té době se zvýšila aktivita Slunce a přibylo magnetických bouří. Realita jejich předpověď potvrdila: v Iráku a Uzbekistánu zaútočili teroristé, na pražských Příkopech se házelo granátem, v Belgii vybuchl plyn a v jihoamerické Paraguaji vypukl katastrofální požár. A tak se musíme ptát, kdo za to může: lidé nebo Slunce?
Anatolij Bělov, který vede moskevský výzkum zemského magnetismu, ionosféry a šíření radiových vln, novináře ujistil, že Slunce je stejně jako dítě stále v činnosti jeho aktivita je příznakem zdraví a nikoli nějaké nevolnosti. Vědec nicméně připustil, že magnetické bouře mají vliv na citlivé lidi.
Ke klidu na Zemi i ve vesmíru je stále daleko a my pořád nevíme, jak si vysvětlit události týdne, kdy aktivita Slunce výrazně zesílila. A co na to vesmír? Můžeme být klidní, slunce vyšlo i dnes.