Smrt Kaddáfího je podle EU pro Libyi koncem éry despotismu

Smrtí Muammara Kaddáfího v Libyi končí dlouhá éra despotismu. Ve společném prohlášení to uvedli prezident Evropské unie Herman van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso i takzvaná ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Podle nich teď má Libye šanci na budování demokracie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman van Rompuy  (vlevo) a José Manuel Barroso

Herman van Rompuy (vlevo) a José Manuel Barroso | Zdroj: Reuters

Van Rompuy i Barroso vyzvali nové libyjské vládce k celonárodnímu usmíření. Vládnoucí Přechodná národní rada by měla hledat dohodu i se zastánci bývalého diktátora Kaddáfího.

ČTĚTE TAKÉ: Kaddáfí je po smrti, v Libyi vypukly oslavy

Severoatlantická aliance bude v příštích dnech jednat o tom, jestli ukončí své vojenské operace v Libyi. Řekl to český velvyslanec při NATO Martin Povejšil. NATO v minulých měsících svými leteckými operacemi znemožnilo Kaddáfího vojskům ofenzívu proti rebelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce ze strany EU přiblížil Ondřej Houska a reakci z Francie Jan Šmíd v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Všichni tři evropští představitelé vyzývají současné libyjské vládce, tedy Přechodnou národní radu, aby hledali cestu k celonárodní dohodě. Zločiny spáchané za Kaddáfího éry musejí být potrestány, ale noví libyjští vládci by se podle představitelů EU měli snažit do nové vlády zahrnout i ty, kteří až dosud byli věrni Kaddáfímu.

Ministryně zahraničí Ashtonová také zdůraznila, že EU bude pokračovat v pomoci bývalým libyjským rebelům, dnes už vládcům Libye.

Francie a Itálie vítají konec Kaddáfího vlády

Také Francie přivítala konec Kaddáfího vlády. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy inicioval rozsáhlou operaci na pomoc povstalcům, na jejímž konci mělo být odstranění Kaddáfího.

Smrt Kaddáfího znamená konec 42 let tyranie a začátek demokracie v Libyi, prohlásil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Reakce přišla i ze strany socialistů, protože prezidentský kandidát Francois Holland reagoval na smrt Kaddáfího a řekl, že konečně přichází období, které už tu mělo být hodně dlouho. Holland také připomněl, že Kaddáfí se těšil ve Francii dobrých přijetí, když zde byl na návštěvě, a dá se říci, že ve Francii nastala delikátní situace, protože francouzské strany, které jsou v Libyi, a které tam byly za Kaddáfího velmi dobře etablovány, budou mít teď velkou práci udržet si své kontrakty.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi | Foto: ČTK

Pro Itálii smrt Muhammara Kaddafiho znamená zejména konec nákladných vojenských operací v Libyi.

„Sic transit gloria mundi – Tak míjí sláva světa,“ údajně komentoval premiér Silvio Berlusconi zprávy o smrti Muhammara Kaddafiho na setkání se skupinou exponentů Strany svobod.

Dodal také, že vláka v Libyi tak skončila. Ministr zahraničí Franco Frattini zdůraznil, že Kaddáfiho smrt znamená vítězství libyjského národa a ministr obrany Ignazio La Russa podtrhl, že Libye má teď měsíc času na vytvoření prozatímní vlády.

Vědunka Lunardi, Jan Šmíd, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme