Smrtí Usámy bin Ládina podle expertů akce světových teroristů nekončí

Pochvalná slova, odsudky americké operace i pochybnosti - tak protichůdné reakce na smrt Usámy bin Ládina přicházejí z arabských zemí. Obyčejní lidé často nevěří, že je Usáma opravdu po smrti. Nahrály tomu i zmatky s podvrženými fotografiemi jeho údajné mrtvoly, které se rozšířily v Pákistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jordánský muž sleduje v kavárně v Ammánu TV vysílání o smrti  Usáma bin Ládin

jordánský muž sleduje v kavárně v Ammánu TV vysílání o smrti Usáma bin Ládin | Zdroj: ČTK

Nejhledanějšího teroristu světa zabil tým amerických speciálních sil v domě ve městě Abbottabád, necelých sto kilometrů od pákistánského hlavního města Islamabádu. Tělo Usámy bin Ládina Američané pohřbili v moři. Obávali se, že by se jeho hrob mohl stát poutním místem pro islámské radikály.

Mnozí Arabové upozorňují, že teroristická síť Al-Káida bude pokračovat i bez něj. Rozporuplné jsou i oficiální reakce. Zabití Usámy ocenil například Jemen a také Irák, kde už teroristé z Al-Káidy povraždili tisíce civilistů. Muslimské bratrstvo v Egyptě zase vyzvalo Američany k odchodu z Iráku a z Afghánistánu, protože se smrtí bin Ládina už prý není k jejich válečnému tažení důvod.

Rozpory ukazují i reakce obou palestinských vlád. Západem podporovaný kabinet v Rámalláhu zabití Usámy ocenil s tím, že „bez něj bude svět lepší". Premiér v pásmu Gazy Ismáíl Haníja z hnutí Hamás naopak operaci označil za součást „amerického útlaku muslimů". Likvidaci teroristického vůdce odsoudil přes to, že extremisté hlásící se k Al-Káidě v Gaze stále častěji útočí i na jeho vládu.

Britové blahopřejí

Mezi těmi, kdo uvítali smrt Usámy bin Ládina, je britský premiér David Cameron. Británie teď zpřísňuje bezpečnostní opatření na ochranu svých občanů ve světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích arabských zemí informoval zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Premiér David Cameron označil usmrcení Usámy bin Ládina za velký úspěch. Poblahopřál prezidentu Baraku Obamovi i ostatním, kdo operaci provedli, a řekl, že je to příležitost vzpomenout na oběti, které bin Ladin zavraždil. Mezi třemi tisíci obětí útoku na světové obchodní centrum v New Yorku bylo 67 britských občanů.

Podle agentur se očekává nějaký druhu odplaty z řad Al-Káidy a ministr zahraničí William Hague nařídil zvýšenou ostrahu britských velvyslanectví po celém světě. Také bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu sir Christopehr Meyers řekl, že bude zapotřebí udržovat bdělost na delší dobu.

Akce světových teroristů zřejmě neskončí

Smrt Usámy bin Ládina teroristickou síť Al-Káida příliš nezasáhne. Shodují se na tom experti, které citují světová média. Podle nich se nedá očekávat, že by kvůli smrti nejhledanějšího světového teroristy na světě polevilo nebezpečí útoků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek informoval o zpřísnění tamních bezpečnostních opatření

Bin Ládin byl spíše symbolickým vůdcem teroristické sítě Al-Káida. S ní se identifikovala spousta skupinek, které s bin Ládinem nikdy nepřišly do styku. Jejich teroristický boj tak bude podle expertů pokračovat stejně jako dosud. Odborníci ale dodávají, že Al-Káida a její sympatizanti v posledních letech ztratili významnou část své dřívější síly.

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Od smrti bin Ládina nelze čekat ani zlepšení situace v Afghánistánu. Většinu bojů proti západním silám tam vede fundamentalistické hnutí Taliban. Vliv Al-Káidy v Afghánistánu je výrazně menší než v době teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001.

Podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové bylo spravedlivosti učiněno za dost. Clintonová ale zároveň uvedla, že ani další radikální skupina - Taliban nemůže nad Spojenými státy vyhrát:

„V Afghánistánu budeme dál pokračovat v boji proti Al-Káidě a jejím spojencům z Talibanu. Zároveň budeme dál podporovat afghánský lid v jeho snaze vybudovat pevnější vládu, která pak převezme odpovědnost za svou vlastní bezpečnost,“ uvedla Clintonová.

V České republice je nebezpečí teroristickéh útoku zatím minimální. V rizikových oblastech, například na Blízkém východě doporučují zahraniční ambasády vyhýbat se velkým shromážděním. V nejbližších hodinách až dnech se podle expertů dají očekávat odvetné útoky především v muslimském světě proti západním cílům.

Už několik let se spekuluje o snaze teroristů sehnat nebo vyrobit zbraň hromadného ničení, třeba špinavou jadernou bombu. Teď své snahy mohou znásobit a třeba v Pákistánu je i podle tajných služeb docela velká šance, že dříve nebo později potřebný materiál získají.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Milan Kocourek, Břetislav Tureček, Ondřej Houska, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme