Snad se Egypťané při ochraně památek poučí z roku 2011, doufá egyptolog

Situace v Egyptě se vyostřuje. Hned po středečních násilnostech egyptská vláda uzavřela zatím na neurčito nejvýznamnější starověké památky - pyramidy v Gíze a Egyptské muzeum v Káhiře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové | Foto: Jaroslav Beránek

Tým Egyptologického ústavu dlouhodobě bádá hlavně v lokalitě Abúsír, která také není daleko od nyní dost neklidné Káhiry.

„Je nutno říct, že Egypťané se hodně poučili z ledna a února 2011, takže Abúsír včetně dalších významných lokalit jsou v tuto chvíli bezpečné a hlídané,“ potvrdil ředitel Egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

V roce 2011 došlo na několik dní k totálnímu výpadku bezpečnostních služeb policie a archeologické lokality se ocitly bez dozoru. „Některé to odnesly víc, některé míň,“ dodává Miroslav Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vidí situaci v Egyptě ředitel Egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Začátek expedice českých egyptologů je naplánován na 13. září. Vědci zatím pokračují v přípravách a vyčkávají, co přinesou dny příští. Navázat chtějí na loňskou podzimní a letošní jarní expedici, která byla velmi plodná: povedlo se najít hrobku prince z královské rodiny se spoustou unikátních artefaktů.

Muslimské bratrstvo se chystá na velký odpolední pochod, egyptské ozbrojené síly jsou kvůli tomu v pohotovosti a hrozí další krveprolití. Dva dny od začátku bojů islamistů s policisty v nejlidnatější arabské zemi truchlí pozůstalí po stovkách obětí. Příbuzní zabitých demonstrantů obviňují vládu z masakru a vraždy neozbrojených civilistů.

Jan Prokeš, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme