Soud s pákistánským premiérem kvůli prezidentově imunitě byl odročen

Pákistánu podle všeho hrozí politická krize. Souvisí s podezřením z korupce, které se měl údajně dopustit prezident Ásif Alí Zardárí. Do případu je zapleten i premiér Júsuf Ráza Gílání. Žalobce nejvyššího soudu ho obviňuje z pohrdání soudem, protože odmítl obnovit stíhání prezidenta Zardárího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání | Zdroj: Reuters

Premiér Gílání se dnes dostavil před nejvyšší soud. Řekl, že prezident nemůže být stíhán vzhledem k imunitě. Soud poté jednání odročil na prvního února.

Celá kauza se týká stíhání prezidenta Zardárího, konkrétně převodu peněz ze státních fondů na účty ve švýcarských bankách. Kvůli prezidentské imunitě ale vyšetřování nevedla ani švýcarská strana.

Gílání měl už před dvěma lety v souladu se soudním rozhodnutím obnovit stíhání prezidenta Zardárího a vládních úředníků a poslanců kvůli podezření z korupce, respektive vyzvat Švýcarsko k obnově šetření. Premiér to ale odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Pákistánu přiblížil ve Světě o druhé bývalý český velvyslanec v této zemi Petr Přibík

Nejvyšší soud pak pohrozil, že pokud se vyšetřování neobnoví, zbaví prezidenta i premiéra funkce.

Nejen v Pákistánu se proto spekuluje o budoucnosti současné vlády. Ta je nejdelší civilní vládou v dějinách země, která zažila řadu vojenských převratů. To, že by se do vývoje ale vložila armáda, není podle bývalého českého velvyslance v Pákistánu Petra Přibíka pravděpodobné.

„Pákistánský tisk zveřejnil v neděli fotografii, na které se společně usmívají jak premiér Gilání, tak i náčelník generálního štábu Kajání a prezident Zardárí, což mělo znamenat jakési varování, aby se příliš nefilozofovalo o tom, jestli armáda opět převezme moc, protože by to od vzniku Pákistánu v roce 1947 už bylo pošesté nebo popáté, a to nikdo nechce.“

„Takže pokud jde o nějaký vůbec možný pokrok v této věci, tak se nabízejí letos na podzim předčasné volby. Anebo by se to vzhledem k tomu, že generál Kajání nemá chuť převzít moc, celé vleklo, až budou příští rok normální volby, které prezident Zardárí – můžeme už teď říct – prohraje. A pak by se ukázalo, jak s ním naloží jeho nástupce v prezidentském paláci,“ nastínil ve Světě o druhé možný vývoj Přibík.

Helena Berková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme