Soud zprostil Képiróa obvinění z válečných zločinů

Osvobozující rozsudek vynesl nad Sandorem Képiróem maďarský Nejvyšší soud. Sedmadevadesátiletý muž čelil obviněním, že se během druhé světové války podílel v Srbsku na nezákonných popravách a deportacích Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sándor Képíró u soudu drží nápis Jste vrazi 97letého muže

Sándor Képíró u soudu drží nápis Jste vrazi 97letého muže | Zdroj: Reuters

Hungarista a historik Robert Pejša, který procesu přihlížel, Radiožurnálu potvrdil, že věk Képiróa mohl v konečném verdiktu sehrát roli:

„Bylo vidět, že Sandor Képiró je nemocný, už zlomený muž. De facto jednání mohlo probíhat jen dvakrát denně 45 minut, aby právě ze zdravotních důvodů byl obviněný schopen vypovídat, argumentovat a reagovat na obvinění obžaloby.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zprostil Képiróa obvinění z válečných zločinů .mp3

„Nicméně i dneska bylo vidět, že byl napojen na infúze a stále nad ním dohlížela zdravotní služba,“ připomněl Pejša.

Politolog Bohumil Doležal se však obává dopadu celé kauzy na politiku Maďarska.: "Obávám se, aby se tahle věc vzhledem k tomu jaký politický podtext má soud za válečné zločiny, nestala třeba falskem na Orbánovu vládu, protože k tomu tady má spousta lidí chuť.“

„Jde pouze o právní akt, ve kterém má být zjištěna vina, či nevina obžalovaného a rozsudek zatím není pravomocný, prokurátor navíc žádal odsouzení," dodává Bohumil Doležal.

'Plnil povinnosti'

Sándór Képíró byl ve vlasti odsouzen dokonce hned dvakrát za podíl na masakru u Nového Sadu. V roce 1942 tam maďarští vojáci a policisté povraždili přes čtyři tisíce lidí, hlavně Srbů a Židů, v odvetě za partyzánskou činnost. Poprvé poslali Képíróa za mříže v roce 1944, po nástupu diktatury tzv. Šípových křížů byl ale propuštěn. Podruhé těsně po válce, tehdy si už ale rozsudek nevyslechl, neboť se mu podařilo uprchnout do Argentiny.

Někdejší četnický kapitán se nenápadně vrátil do Budapešti v roce 1996. O deset let později zveřejnil Efraim Zuroff z Wiesenthalova centra, které dodnes pátrá po pachatelích nacistické genocidy, první rozsudek ještě z válečné doby jako důkaz Képíróvých zločinů.

Képíró, který byl nyní na prvním místě seznamu nejhledanějších nacistických zločinců Střediska Simona Wiesenthala, připouští, že při razii v Novém Sadu byl přítomen, ale všechnu vinu popírá. Tvrdí, že jen plnil své povinnosti.

Milan Kopp, Adéla Havránková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme