Spojenečtí vojáci se přesunují k irácké hranici

Vojenské přípravy na útok proti Iráku se stupňují. Spojenečtí vojáci rozmístění v poušti na severu Kuvajtu se podle kuvajtských bezpečnostních zdrojů přesunuli do demilitarizované zóny, která sahá až na irácké území. Do vypršení amerického ultimáta iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi zbývají už jen hodiny. Do čtvrt na tři ráno má on a jeho synové opustit zemi. Američané už ale oznámili, že Irák obsadí v každém případě - tedy i když irácký vůdce odejde do exilu, který mu dnes nabídla Saúdská Arábie. Irácký parlament na mimořádném zasedání požadavek Spojených států odmítl a demonstrativně vyjádřil připravenost celé země k boji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

písečná bouře v Kuvajtu

písečná bouře v Kuvajtu | Zdroj: ČTK

Spojenečtí vojáci vedení Američany se podle kuvajtských bezpečnostních sil přesunuli do demilitarizované zóny na kuvajtsko-irácké hranici. Podle vyjádření britské armády se vojáci přemístili blíže k bojovým postavením. Mluvčí americké armády v oblasti tyto zprávy ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Demilitarizovaná zóna zasahuje deset kilometrů iráckého území. Zatím není jasné, jak hluboko spojenečtí vojáci postoupili. V poušti na severu Kuvajtu jsou soustředěny desetitisíce amerických a britských vojáků.

V iráckém Kurdistánu byl vyhlášen mimořádný stav. Jak uvedla agentura AFP, desetitisíce lidí utíkají z měst a ukrývají se na vesnicích. Zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Kurdistánu Pavla Jazairiová hlásí, že do této bezletové zóny na severu Iráku, která je pod mezinárodní ochranou, dorazili i první iráčtí dezertéři.

Jednotka o síle asi 500 mužů přešla u ropného města Kirkúku přes demarkační linii do iráckého Kurdistánu. Tamní Kurdy dezerce neudivuje; tvrdí, že Saddámova armáda čeká jen na diktátorův pád. Bojovat prý budou pouze jeho elitní gardy.

Kurdistán se chystá na příchod amerických vojáků. Americké a kurdské síly připravují poblíž Ervilu přistávací plochu. V pohotovosti musí být i tamní nemocnice, které čekají na posilu amerických lékařů. Kurdové po boku Američanů zatím bojovat nebudou. Jejich milice tvoří asi 100 tisíc špatně vycvičených mužů.

Irácký parlament dnes podle očekávání odmítl americké ultimátum, podle kterého má Saddám Husajn a jeho synové do zítřejší noci opustit zemi. Lhůta vyprší ve čtvrtek ve 2:15 našeho času. Poslanci na mimořádném zasedání vyjádřili iráckému prezidentovi jednomyslnou podporu a demonstrativně dali najevo, že jsou připraveni za něho obětovat životy.

Ministr informatiky Muhamad Sajíd al-Saháf varoval v prohlášení, které přenášela televize CNN, že americké vojáky nečeká v žádném případě jednoduché vítězství, které jim slibují velitelé. "To, co říkají svým vojákům, je hloupá lež; rozhodně je čeká smrt."

Oddálí začátek války počasí?

Agentura Reuters cituje admirála Timothyho Keatinga, který v oblasti Perského zálivu velí lodi USS Abraham Lincoln: podle něho začne útok na Irák s největší pravděpodobností během dvou příštích dnů. Jiné zdroje zase mluví o tom, že akci může zdržet špatné počasí - v noci na dnešek se nad Kuvajtskou pouští přehnala písečná bouře, která snížila viditelnost a omezila schopnost pohybu amerických a britských jednotek.

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky bylo Kuvajt City dnes ráno zahaleno v oblaku žlutavého prachu. Situace směrem na západ a na sever, v poušti směrem k iráckým hranicím, však byla mnohem horší. Písečná bouře tentokrát nedosáhla takové intenzity jako v minulém týdnu, ale jednotkám připravujícím se v poušti na útok způsobila nemalé potíže - a to jak vojákům, tak technice.

Vojenští představitelé připouštějí, že podobné výkyvy počasí mohou zdržet přesun jednotek do útočných pozic a pak i pozemní ofenzívu. Předpověď počasí na dnešek uvádí, že viditelnost zůstane v Kuvajtu omezená a po zbytek dne hrozí další písečné bouře.

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina, vojenská operace proti Husajnovu režimu má už své jméno - Irácká svoboda. Spojené státy prostřednictvím rozhlasového vysílání vysvětlují 400tisícové irácké armádě, jak se vzdát bez boje. Američané mají připraveny i návodné letáky. Největšími neznámými jsou, jak bude bojeschopná dvacetitisícová irácká Republikánská garda a zda Saddám Husajn nepoužije chemické zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Válka může být brzy realitou

Kdyby se tak stalo, podle francouzského velvyslance při OSN by Paříž radikálně změnila svůj dosavadní postoj a nabídla útočícím spojencům pomoc. Šéf inspektorů Hans Blix v OSN nevyloučil, že Irák může chemické zbraně mít, ale nemyslí si, že je použije.

Některým iráckým jednotkám se do boje na obranu země moc nechce. Vyplývá to z odposlechů iráckých vojenských vysílaček, o kterých informoval americkou televizi CNN nejmenovaný vysoký americký představitel. V některých jednotkách včetně elitní Republikánské gardy údajně vládne značné "zděšení".

Britský parlament podpořil Blaira

Britský premiér Tony Blair vyhrál v poslanecké sněmovně hlasování o podpoře války proti Iráku. Parlament tak potvrdil jeho dosavadní proamerickou politiku, kvůli níž už odstoupili tři členové kabinetu.

Premiér přednesl na obhajobu své linie proslov, který pozorovatelé považují za jeden z jeho nejvýznamnějších vůbec. Tony Blair řekl, že nepodpoří-li labourističtí poslanci vojenskou akci, nechce být dál vůdcem své strany.

"Nyní není čas na váhání, je čas nejen pro tuto vládu nebo pro premiéra, nýbrž pro celou sněmovnu, aby se postavila do čela, aby jasně ukázala, že budeme stát pevně za tím, co považujeme za správné, aby ukázala, že se postavíme proti tyraniím, diktátorům a teroristům, kteří ohrožují náš způsob života," řekl premiér a doporučil rezoluci sněmovně ke schválení.

Pro klíčovou rezoluci pak hlasovalo 412 poslanců. Proti jich bylo 149.

Kvůli Iráku se dnes znovu sejde Rada bezpečnosti OSN - schůzka na úrovni ministrů zahraničí byla svolána na žádost Francie, Ruska a Německa. Měla by se zaměřit na 77stránkovou zprávu zbrojních inspektorů, kterou dostali členové rady v pondělí. Amerika hodnotí toto setkání jako odtržené od reality. Také ministři zahraničí Evropské unie dnes budou znovu jednat o tom, jak se patnáctka postaví k blížící se válce.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Kateřina Pospíšilová, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme